eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Regulamin a kodeks pracy: dzień wolny za święto

Regulamin a kodeks pracy: dzień wolny za święto

2011-04-20 13:51

Jeżeli pracodawca nie dokonał zmiany regulaminu pracy, to w zamian za święto przypadające w wolną dla pracowników sobotę powinien w dalszym ciągu wyznaczać im inny dzień wolny od pracy.

Przeczytaj także: Kiedy można odebrać dzień wolny za święto 1 Maja w sobotę?

Pytanie: W naszym regulaminie pracy istnieje zapis, że „każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasy pracy o 8 godzin”. Zapis ten nie został uzupełniony wprowadzonym do kodeksu pracy przepisem, że „jeżeli zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy święto przypada w dniu wolnym od pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy, to nie obniża ono wymiaru czasu pracy”. W tymże regulaminie jest również zapis „Pracowników obowiązuje 5-dniowy tydzień pracy, od poniedziałku do piątku”.

Czy w związku z powyższym za święto wypadające w sobotę 1 stycznia 2011 r. pracodawca musi udzielić pracownikom dnia wolnego, wg niezmienionego regulaminu pracy, czy zgodnie z nowym brzmieniem przepisów kodeksu pracy wolne się nie należy?


Odpowiedź: Jeżeli pracodawca nie dokonał zmiany regulaminu pracy, to w zamian za święto przypadające w wolną dla pracowników sobotę powinien w dalszym ciągu wyznaczać im inny dzień wolny od pracy.

W związku z obecnie obowiązującymi przepisami, jeżeli zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy święto przypada w dniu wolnym od pracy, wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy, to nie obniża ono wymiaru czasu pracy. W praktyce oznacza to, że za święto przypadające w dniu dla pracownika wolnym od pracy z tytułu zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy pracodawca nie będzie miał obowiązku wyznaczania innego dnia wolnego.

Powyższe nie znajdzie jednak zastosowania do pracodawcy, który w związku ze zmianą przepisów nie dokonał zmiany obowiązującego w zakładzie pracy regulaminu pracy. Jeżeli bowiem w regulaminie pracy w dalszym ciągu widnieje jedynie zapis, iż „każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasy pracy o 8 godzin”, to zgodnie z nim w zamian za święto przypadające w wolną dla pracowników sobotę pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikom innego dnia wolnego od pracy.

Zapis w regulaminie pracy jest w takim przypadku dla pracowników korzystniejszy od postanowień kodeksowych. Gwarantuje im bowiem większą liczbę dni wolnych od pracy. Dlatego też w opisanej w pytaniu sytuacji znajdzie pierwszeństwo przed postanowieniami Kodeksu pracy w tym zakresie.

Podstawa prawna:
  • art. 130 § 21 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94).


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.

oprac. : Joanna Kaleta / Portal Kadrowy Portal Kadrowy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: