eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Naruszenie warunków i unieważnienie umowy

Naruszenie warunków i unieważnienie umowy

2011-04-26 11:43

Przeczytaj także: Czym jest list intencyjny?


Warunek umowy

Warunek umowy dotyczący jej unieważnienia może sformułować na różne sposoby.

Można zastrzec, że umowy nie można unieważnić bezpośrednio po tym,jak jedna ze stron rażąco naruszyła warunki umowy. Strona, która dokonała naruszenia, powinna mieć szanse na naprawienie szkody. Zatem wprowadzenie takiego zapisu do umowy odwleka w czasie moment, w którym umowa może zostać unieważniona. To z kolei może rodzić określone konsekwencje dla strony poszkodowanej, np. nie będzie ona mogła zawrzeć umowy z innym podmiotem dopóty, dopóki nie dowie się, czy druga strona umowy zamierza i ma możliwość naprawienia szkody.

Żadna ze stron nie ma prawa unieważnić umowy bezpośrednio po naruszeniu w sposób rażący postanowień umowy. Strona, która naruszyła warunki umowy, ma do swojej dyspozycji dwa tygodnie na naprawienie szkody lub na dostarczenie towaru pozbawionego wad.

Można także wprowadzić do umowy zapis, który będzie ułatwiał unieważnienie umowy. Często jednak nie warto tego robić, ponieważ mimo wszystko zwykle unieważnienie może nieść poważne skutki dla stron. Lepiej w tej sytuacji uciec się do innych konsekwencji, w każdym razie w sytuacji, gdy naruszenie warunków umowy nie ma tak znaczącego charakteru.

W przypadku naruszenia postanowień umowy przez jedną ze stron druga strona ma prawo ją unieważnić. Naruszenie postanowień umowy, o którym mowa powyżej, nie musi mieć poważnego charakteru, aby umowa mogła zostać unieważniona.

Czasem strony określają w umowie, jakie sytuacje kwalifikują się jako te, w których doszło do rażącego naruszenia warunków umowy. W tym przypadku wiadomo, jakie okoliczności mogą stać się przyczyną unieważnienia umowy.

Wadą takiego rozwiązania jest to, że nie da się przewidzieć wszystkich sytuacji, które powinny prowadzić do tego, że jedna ze stron będzie miała prawo do unieważnienia umowy.

Jedna ze stron ma prawo unieważnić umowę leasingu pojazdu, jeśli druga strona rażąco naruszy postanowienia umowy. Za rażące naruszenie postanowień umowy uważa się następujące sytuacje:
  1. Opóźnienie w dostawie pojazdu wynosi ponad niż 14 dni.
  2. Stan leasingowanego pojazdu nie spełnia wymogów umożliwiających dopuszczenie pojazdu do ruchu drogowego.
  3. Leasingobiorca opóźnia się z zapłatą raty leasingowej o ponad 30 dni.
  4. Leasingobiorca zaniedbuje pojazd.
  5. Leasingobiorca zostanie postawiony w stan upadłości.

fot. mat. prasowe





WZORY UMÓW I DOKUMENTÓW to doskonała pomoc w sporządzaniu różnego rodzaju dokumentów. Książka zawiera ponad 40 wzorów i przykładów umów oraz innych dokumentów. Piszemy, jakie zasady i wymogi prawne obowiązują przy sporządzaniu danego dokumentu oraz jakie informacje musi on, powinien lub może zawierać.

poprzednia  

1 ... 3 4

oprac. : BL Info Polska BL Info Polska

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: