eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Naruszenie warunków i unieważnienie umowy

Naruszenie warunków i unieważnienie umowy

2011-04-26 11:43

Przeczytaj także: Czym jest list intencyjny?


Dlatego też może lepiej przy podpisywaniu umowy nie regulować w niej tak delikatnych kwestii, jak kwestia odszkodowania i nie określać jakichś szczególnych warunków w tym względzie. Istnieje przecież ogólne, wynikające z Kodeksu cywilnego prawo do odszkodowania, które ma zastosowanie w sytuacji, gdy jedna ze stron umowy nie wywiązała się z ustalonych warunków i naraziła tym samym na szkodę drugą stronę.

Zakres odszkodowania

Zasada ogólna mówi, że temu, kto został narażony na szkodę na skutek niewywiązania się drugiej strony z postanowień umowy, należy się odszkodowanie za szkody pośrednie i bezpośrednie.

Odszkodowanie za szkody bezpośrednie ma na celu przywrócenie uwarunkowań poszkodowanej strony umowy do takiej sytuacji ekonomicznej, w jakiej znajdowała się przed podpisaniem umowy. Do szkód bezpośrednich zalicza się m.in. koszty poniesione na rozmowy telefoniczne lub na podróże służbowe.

Odszkodowanie za szkody pośrednie ma na celu wyrównanie stronie poszkodowanej ewentualnych strat, jakie poniosła na skutek tego, że umowa nie została zrealizowana w taki sposób, w jaki zamierzono. W tym przypadku strona poszkodowana może domagać się odszkodowania także za zyski, które utraciła na skutek niewywiązania się drugiej strony z umowy.

Takie odszkodowanie może być bardzo wysokie, można jednak ustalić jego górną granicę. Kwota odszkodowanie nie może przekroczyć kwoty, na którą opiewa umowa.

W umowach zawieranych przez firmy często wyłącza się odpowiedzialność za szkody pośrednie.

Odpowiedzialność odszkodowawcza obejmuje jedynie odszkodowanie za szkody bezpośrednie powstałe w wyniku naruszenia postanowień umowy. Nie obejmuje ona odszkodowania za ewentualne szkody pośrednie, takie jak utracone zyski, oczekiwane oszczędności lub zmniejszone przychody.

Zwolnienie z odpowiedzialności

Tego rodzaju zapisy mogą być różne. Mogą dotyczyć zwolnienia z odpowiedzialności w częściowym lub pełnym wymiarze.

Zapisy, które całkowicie zwalniają jedną ze stron z odpowiedzialności, są zwykle nieważne z mocy prawa. Nie można przecież podjąć się jakiegoś zobowiązania i jednocześnie nie ponosić za nie odpowiedzialności. W takim wypadku wiążąca właściwość umowy byłaby niewiele warta.

Oczywistą rzeczą jest, że np. przedmiot sprzedawany jako używany może nie posiadać gwarancji. Nie oznacza to jednak, że sprzedający nie ponosi żadnej odpowiedzialności za stan tego przedmiotu.

Nie można zatem uwolnić się od wszelkiej odpowiedzialności związanej z umową, można jednak być zwolnionym z odszkodowania za pewien konkretny rodzaj szkody czy szkód. Zapisując w umowie, że nie ponosisz odpowiedzialności za daną szkodę lub wadę, informujesz tym samym drugą stronę umowy, z jaką szkodą musi się ona w tej sytuacji liczyć i co powinna dokładniej sprawdzić, zanim podpisze umowę.

Trudno jest powiedzieć, jakie zapisy dotyczące zwolnienia z odpowiedzialności są akceptowalne. Oceny tego należy dokonać za każdym razem, gdy podpisuje się konkretną umowę.

Jeśli z jakiegoś powodu będziesz chciał uwolnić się od odpowiedzialności za pewne szkody, musisz dać to drugiej stronie wyraźnie do zrozumienia, jeszcze zanim dojdzie do podpisania umowy. Tego typu zapisy nie mogą być dla niej zaskoczeniem.

Z zapisami dotyczącymi zwolnienia od odpowiedzialności mamy często do czynienia w przypadku stron internetowych.

Treść tej strony internetowej ma wyłącznie charakter informacyjny. Nie możemy zagwarantować, że informacje zawarte na tej stronie są w pełni prawidłowe i aktualne. Firma nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne błędy, przeoczenia, zaniedbania lub nieoczekiwane zmiany, które nastąpiły w związku z wykorzystaniem opublikowanych na stronie informacji.

Firma nie odpowiada również za treść udostępnioną na stronach internetowych, do których łącza znajdują się na tej stronie.

oprac. : BL Info Polska BL Info Polska

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: