eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Przekształcenie przedsiębiorcy-osoby fizycznej w spółkę kapitałową

Przekształcenie przedsiębiorcy-osoby fizycznej w spółkę kapitałową

2011-04-18 13:01

Ustawa z dnia 25 marca 2011 r. o ograniczeniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców (druk sejmowy nr 3656, dalej "ustawa"), która 30 marca 2011 r. została przekazana Prezydentowi do podpisu, przewiduje zmianę w ustawie z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037, z późn. zm., dalej "KSH"), polegającą na wprowadzeniu możliwości przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w jednoosobową spółkę kapitałową.

Przeczytaj także: Przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę kapitałową

Główną zaletą zmian wskazanych w ustawie jest to, iż przekształcenie będzie dokonywane na zasadzie sukcesji uniwersalnej (co przewiduje projektowany art. 584² KSH), skutkiem czego spółce przekształconej przysługiwać będą wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną - przedsiębiorcy przekształcanego. Praktyczną zaletą tego rozwiązania będzie również to, że spółka przekształcona pozostanie podmiotem zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane przedsiębiorcy przed jego przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji lub ulgi będzie stanowiła inaczej. Nie będzie to dotyczyło ulg podatkowych, oraz innych praw i obowiązków wynikających z prawa podatkowego.

Do przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną wymaga się:
  1. sporządzenia planu przekształcenia przedsiębiorcy wraz z załącznikami oraz opinią biegłego rewidenta;
  2. złożenia oświadczenia o przekształceniu przedsiębiorcy;
  3. powołania członków organów spółki przekształconej;
  4. zawarcia umowy spółki albo podpisania statutu spółki przekształconej;
  5. dokonania w rejestrze wpisu spółki przekształconej i wykreślenia przedsiębiorcy przekształcanego z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Wniosek o wpis do rejestru przedsiębiorców KRS wnoszą wszyscy członkowie zarządu spółki przekształconej. Z chwilą wpisu spółki do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (dalej „KRS”) przedsiębiorca będący osobą fizyczną staje się kapitałową spółką przekształconą. Jednocześnie, wówczas nastąpi z urzędu wykreślenie przedsiębiorcy przekształconego z Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej. Skutkiem przekształcenia jest również to, iż z dniem przekształcenia osoba fizyczna (przedsiębiorca przekształcany) staje się wspólnikiem albo akcjonariuszem spółki przekształconej.

Plan przekształcenia powinien być sporządzony w formie aktu notarialnego i zawierać co najmniej ustalenie wartości bilansowej majątku przedsiębiorcy przekształcanego na określony dzień w miesiącu poprzedzającym sporządzenie planu przekształcenia przedsiębiorcy, wraz z wskazanymi w ustawie załącznikami.

Podsumowując należy stwierdzić, iż projekt nowelizacji wypełni pewną lukę prawną w zakresie przekształceń przedsiębiorców. Ustawa znacznie uprości możliwość przekształcenia osoby fizycznej w jednoosobową spółkę kapitałową, gdyż pozwoli ominąć wiele formalności związanych z likwidacją działalności gospodarczej i tworzeniem spółki kapitałowej od nowa. Co najważniejsze, przepisy ustawy zapobiegną utracie przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną posiadanych koncesji czy ulg, o które już jako spółka przekształcona nie będzie musiał się ponownie ubiegać, gdyż przejdą one automatycznie na nowo powstałą spółkę z o. o. lub spółkę akcyjną (z wyłączeniem ulg podatkowych). Wyeliminuje to więc dodatkowe koszty, na jakie narażona byłaby spółka kapitałowa w sytuacji ponownego ubiegania się o koncesję czy zezwolenie.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: