eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Praca na dwóch etatach: więcej uprawnień

Praca na dwóch etatach: więcej uprawnień

2011-04-05 12:23

Przeczytaj także: Dodatkowe zatrudnienie bez zakazu ze strony szefa


Analogicznie sytuacja będzie się przedstawiała z realizacją prawa do co najmniej 11-godzinnego odpoczynku dobowego. Takie odpoczynki udzielane są w ramach doby pracowniczej, ustalanej u konkretnego pracodawcy. To, co robi pracownik w czasie odpoczynku udzielonego w jednym zakładzie pracy nie obciąża formalnie tego pracodawcy, który wspomnianego odpoczynku udzielił. Oba równoległe zakłady pracy nie muszą się więc interesować tym, w jaki sposób pracownik wykorzystuje udzielony przez nich odpoczynek. Podobne zasady będą dotyczyły zachowania wymaganej dobowej i tygodniowej normy czasu pracy. Każdy zakład ma obowiązek jej przestrzegania "na własną rękę". Wyjątkiem są tylko te grupy pracowników, które muszą zliczać normy czasu pracy we wszystkich zakładach łącznie (np. kierowcy czy pracownicy młodociani).

Dwie jubileuszówki i dwie trzynastki

Prawo pracy, co do zasady, dopuszcza "dublowanie się" świadczeń ze stosunku pracy w równoległym zatrudnieniu. Nie ulegają powieleniu okresy zatrudnienia ustalane dla potrzeb tych świadczeń, jednak już same uprawnienia pracownicze mogą być przyznawane niezależnie u każdego z pracodawców. Dlatego pracownik zatrudniony w dwóch jednostkach budżetowych będzie miał prawo do dwóch trzynastek i dwóch jubileuszówek. Powielić się może także prawo do odprawy z tzw. ustawy o zwolnieniach grupowych, ponieważ nie wyklucza ona zbiegu tych odpraw. Podobnie niezależnie będą przysługiwały świadczenia socjalne w danych zakładach, np. świadczenie urlopowe lub z ZFŚS, przyznawane na zasadach określonych w regulaminie Funduszu.

Pracodawca pozabudżetowy może wykluczyć zbieg prawa do świadczeń w razie równoległego zatrudnienia tylko pod warunkiem, że nie pogorszy to uprawnień pracownika zagwarantowanych ustawowo. W praktyce taka możliwość będzie więc dotyczyła jedynie świadczeń, do których prawo wynika wyłącznie z umowy o pracę lub przepisów zakładowych. Warunki przyznawania tego rodzaju uprawnień, jako niewynikających z ustawy, mogą być bowiem ustalane w sposób swobodny przez danego pracodawcę.

Podstawa prawna:
  • Ustawa z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: