eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Pełnomocnictwo: możliwości i konsekwencje

Pełnomocnictwo: możliwości i konsekwencje

2011-03-21 13:58

Pełnomocnictwo: możliwości i konsekwencje

© fot. mat. prasowe

Pełnomocnictwo to jednostronne oświadczenie osoby (mocodawcy), na mocy którego inna osoba (pełnomocnik) staje się upoważniona do działania w imieniu i na rzecz mocodawcy. Pełnomocnik nie musi składać oświadczenia o przyjęciu pełnomocnictwa. Innymi słowy, każda czynność, którą pełnomocnik wykona w imieniu mocodawcy i w zakresie udzielonego pełnomocnictwa, powoduje skutki prawne dla mocodawcy.

Przeczytaj także: Postępowanie podatkowe: pełnomocnictwo

Jeśli np. udzielisz swojemu bratu pełnomocnictwa do sprzedaży twojego samochodu, będzie on mógł sprzedać ten samochód, podpisując się na umowie swoim nazwiskiem – jako działający w twoim imieniu. Umowa ta będzie ważna i to ty poniesiesz konsekwencje związane z tą transakcją.

Forma pełnomocnictwa

Samo udzielenie pełnomocnictwa (z wyjątkiem pełnomocnictwa ogólnego, o czym piszemy dalej w tym rozdziale) nie wymaga jakiejś szczególnej formy. Jeśli jednak do czynności prawnej, do której zostało udzielone, wymagana jest pewna określona forma, to do pełnomocnictwa również. Jeżeli więc jakaś umowa dla swej ważności musi zostać sporządzona w formie aktu notarialnego, to pełnomocnictwo do zawarcia tej umowy również musi zostać sporządzone w formie aktu notarialnego (np. umowa sprzedaży mieszkania).

Najlepiej w formie pisemnej

Jeśli chcesz uniknąć różnego rodzaju nieporozumień, proponujemy, abyś zawsze udzielał pełnomocnictwa w formie pisemnej, potwierdzając je własnoręcznym podpisem. Pamiętaj, że treść udzielonego pełnomocnictwa jest interpretowana przez osoby trzecie. Dlatego udzielając pełnomocnictwa, zwróć szczególną uwagę na to, aby jego treść nie pozostawiała żadnych wątpliwości,do jakich działań upoważniasz pełnomocnika. Jasno określ, komu udzielasz pełnomocnictwa, a także, co może, a czego nie może on w twoim imieniu dokonać.

Przyczyny udzielania pełnomocnictwa

Jest wiele różnych powodów, dla których udzielamy innym osobom pełnomocnictwa. Często się zdarza, że któryś z pracowników firmy potrzebuje pełnomocnictwa, aby reprezentować firmę w pewnych sytuacjach, czy też podejmować określone decyzje w imieniu firmy, do których z racji zajmowanego stanowiska nie jest upoważniony.

Firmy udzielają także pełnomocnictwa swoim prawnikom, aby ci mogli je reprezentować w postępowaniu sądowym. Może się także zdarzyć, że będziesz chciał udzielić pośrednikowi pełnomocnictwa do sprzedaży twojego mieszkania, ponieważ sam będziesz w tym czasie przebywał zagranicą.

Rodzaje pełnomocnictwa

Pełnomocnictwo może być:
  • Ogólne (plenipotencja) – umożliwia pełnomocnikowi pełnienie wszystkich czynności w zakresie tzw. zwykłego zarządu
  • Rodzajowe – upoważnia pełnomocnika do powtarzania pewnych określonych czynności w imieniu i na rzecz mocodawcy
  • Szczególne – upoważnia pełnomocnika do wykonania określonej czynności w imieniu i na rzecz mocodawcy
  • Procesowe – upoważnia pełnomocnika do zastępowania mocodawcy w postępowaniu przed sądem

Pełnomocnictwo ogólne


Jak już powiedzieliśmy, pełnomocnictwo ogólne upoważnia pełnomocnika – w tym wypadku zwanego plenipotentem – do pełnienia wszystkich czynności w zakresie tzw. zwykłego zarządu. Pojęcie to nie jest jednak sprecyzowane przez przepisy Kodeksu cywilnego i trzeba je zawsze rozpatrywać w konkretnej sytuacji. Najczęściej jednak za czynności zwykłego zarządu uznaje się korzystanie z majątku zgodnie z jego przeznaczeniem, pobieranie z niego zwykłych dochodów oraz utrzymywanie go w stanie niepogorszonym. Jeżeli plenipotent będzie chciał dokonać czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu, będzie on potrzebował dodatkowego pełnomocnictwa.

Pełnomocnictwo ogólne musi być sporządzone na piśmie, inaczej jest nieważne.

 

1 2 ... 4

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: