eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Rozwiązanie stosunku pracy a prawo do emerytury

Rozwiązanie stosunku pracy a prawo do emerytury

2011-03-07 12:27

Przeczytaj także: Dorabiałeś do wcześniejszej emerytury lub renty? Do końca lutego poinformuj ZUS o zarobkach


Do wniosku o podjęcie wypłaty emerytury, w związku z ustaniem zatrudnienia, należy koniecznie dołączyć świadectwo pracy albo zaświadczenie pracodawcy, potwierdzające fakt i datę rozwiązania stosunku pracy. (…)"

W świetle powyższego osobom, którym ZUS wstrzymał wypłatę emerytury w związku z kontynuowaniem zatrudnienia, a które po pewnym czasie rozwiążą stosunek pracy:
  • z ostatnim dniem miesiąca (np. 31 marca), wypłata emerytury przysługuje od następnego miesiąca, nie wcześniej jednak niż od pierwszego dnia miesiąca, w którym zgłoszono wniosek w tej sprawie (wariant 1),
  • w innym dniu niż ostatni dzień miesiąca (np. 15 kwietnia) - wypłata emerytury zostanie podjęta od miesiąca, w którym emeryt nie kontynuował już zatrudnienia, jednak nie wcześniej niż od miesiąca, w którym zgłosi wniosek, wraz z wymaganymi dokumentami (wariant 2).
Przykład:
Przyjmujemy założenie z poprzedniego przykładu i dodatkowo, że mężczyzna pracuje na rzecz tego samego pracodawcy, co przed przejściem na emeryturę:
  • wariant 1 - do 31 marca 2011 r. i zgłosi wniosek o podjęcie wypłaty zawieszonej emerytury:
  • w kwietniu 2011 r., to ZUS podejmie wypłatę emerytury od 1 kwietnia,
  • w maju 2011 r., to ZUS podejmie wypłatę emerytury od 1 maja;
  • wariant 2 - do 15 kwietnia 2011 r. i zgłosi wniosek o podjęcie wypłaty zawieszonej emerytury:
  • w kwietniu 2011 r., to ZUS podejmie wypłatę emerytury od 1 kwietnia,
  • w maju 2011 r., to ZUS podejmie wypłatę emerytury od 1 maja.
Jeżeli jednak wniosek o podjęcie wypłaty emerytury osoba zgłosi w ciągu miesiąca od otrzymania decyzji o przyznaniu emerytury (tj. przed jej uprawomocnieniem), to ZUS podejmie wypłatę emerytury od miesiąca, w którym osoba ta już nie pozostawała w tym samym zatrudnieniu, co przed nabyciem emerytury.

Przykład:
Załóżmy, że decyzją z dnia 28 stycznia 2011 r. ZUS przyznał wnioskodawcy od 1 stycznia 2011 r. emeryturę. Z dokumentów dołączonych do wniosku wynika, że wnioskodawca pracuje nadal w ramach tego samego stosunku pracy, w którym pozostawał przed nabyciem emerytury, a więc ZUS nie podjął wypłaty świadczenia. Rozwiązanie stosunku pracy nastąpi z dniem 21 stycznia 2011 r., ale świadectwo pracy wraz z wnioskiem zostanie złożone w ZUS w dniu 1 lutego 2011 r. Ponieważ złożenie wniosku nastąpi przed uprawomocnieniem się decyzji, ZUS podejmie wypłatę emerytury od 1 stycznia 2011 r.

Osobom, które wykonują pracę na rzecz kilku pracodawców - ZUS podejmie wypłatę emerytury wyłącznie wówczas, gdy zostaną rozwiązane wszystkie stosunki pracy zawarte przed przejściem na emeryturę.

1.3. Osoby, które nabyły prawo do emerytury przed 1 stycznia 2011 r.

Do emerytur przyznanych przed 1 stycznia 2011 r. stosuje się art. 103a ustawy emerytalnej poczynając od 1 października 2011 r.

Ważne: Osobom, które przeszły na emeryturę przed dniem 1 stycznia 2011 r. i nadal wykonują zatrudnienie w ramach tego samego stosunku pracy, w którym pozostawały przed jej uzyskaniem - ZUS wstrzyma wypłatę emerytury od 1 października 2011 r.

W przypadku rozwiązania stosunku pracy po 30 września 2011 r. - wypłata emerytury zostanie podjęta:
  • od pierwszego dnia miesiąca, w którym zostanie rozwiązany stosunek pracy, jeśli stosunek pracy zostanie rozwiązany w innym dniu niż ostatni dzień miesiąca,
  • od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostanie rozwiązany stosunek pracy, jeśli stosunek pracy zostanie rozwiązany z ostatnim dniem miesiąca, nie wcześniej jednak niż od miesiąca, w którym zostanie zgłoszony wniosek o podjęcie wypłaty emerytury.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: