eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Podróż służbowa dłuższa niż 10 dni

Podróż służbowa dłuższa niż 10 dni

2011-03-01 13:34

W przypadku, gdy podróż służbowa trwa co najmniej 10 dni, pracownikowi przysługuje zwrot kosztów przejazdu w dniu wolnym od pracy, środkiem transportu określonym przez pracodawcę, do miejscowości pobytu stałego lub czasowego i z powrotem. Za czas pobytu w miejscu zamieszkania pracownik nie nabywa prawa do diety.

Przeczytaj także: Rozliczenie delegacji krajowych

Przyjrzyjmy się następującej sytuacji: Pracodawca wysyła pracownika w dłuższą krajową podróż służbową, trwającą kilka miesięcy. Pracownik będzie wykonywał pracę wg harmonogramu, w systemie równoważnego czasu pracy (14 dni pracy w miesiącu). Czy pracodawca może nakazać pracownikowi zjazd do miejsca zamieszkania w dni wolne od pracy, zwracając pracownikowi koszty przejazdu do miejsca zamieszkania i z powrotem, ale nie płacąc za te dni diet? Czy pracodawca musi wypłacić pracownikowi diety za cały miesiąc, jeżeli pracownik nie chce zjeżdżać do domu? Pracodawca zapewnia pracownikowi bezpłatnie noclegi.

W przypadku dłuższej, trwającej co najmniej 10 dni, podróży służbowej pracownik może, ale nie musi wracać do miejsca zamieszkania. W razie odmowy przez pracownika powrotu do domu pracodawca ma obowiązek wypłacać mu diety za każdy dzień pobytu w podróży służbowej (o ile nie zapewnia mu całodziennego bezpłatnego wyżywienia).

1. Pracownikowi w podróży służbowej przysługują diety oraz inne należności

Z tytułu podróży służbowej pracownikowi przysługują należności określone w odrębnych przepisach, w tym diety oraz zwrot kosztów:
  • przejazdów,
  • noclegów,
  • dojazdów środkami komunikacji miejscowej,
  • innych udokumentowanych wydatków, określonych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.
Dieta nie przysługuje w sytuacji, gdy pracownik delegowany jest do miejscowości pobytu stałego lub czasowego oraz gdy pracodawca zapewnia pracownikowi bezpłatne całodzienne wyżywienie.

2. Przy dłuższej podróży pracownik może, ale nie musi wracać do domu

W przypadku, gdy podróż służbowa trwa co najmniej 10 dni pracownikowi przysługuje zwrot kosztów przejazdu w dniu wolnym od pracy, środkiem transportu określonym przez pracodawcę, do miejscowości pobytu stałego lub czasowego i z powrotem. Za czas pobytu w miejscu zamieszkania pracownik nie nabywa prawa do diety.

Możliwość przejazdu do miejsca zamieszkania i z powrotem na koszt pracodawcy w dni wolne od pracy przypadające w okresie przebywania przez pracownika w podróży służbowej jest uprawnieniem z którego pracownik może, ale nie musi skorzystać.

Jeżeli pracownik zdecyduje się na podróż do miejsca zamieszkania i z powrotem, pracodawca będzie miał obowiązek zwrócić pracownikowi koszty takiego przejazdu, zwolniony będzie natomiast z obowiązku wypłaty diet za ten czas.

Jeżeli jednak pracownik nie skorzysta z tej możliwości i pozostanie w dni wolne od pracy w miejscu odbywania podróży służbowej, zachowa prawo do diet również za te dni, gdyż prawo do diety przysługuje za cały okres pobytu w podróży służbowej, za wyjątkiem opisanym powyżej (czyli zapewnienia pracownikowi całodziennego bezpłatnego wyżywienia).

Podstawa prawna:
  • art. 77 5 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94),
  • § 3, § 4 i § 8 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz.U. z 2002 r. nr 236, poz. 1990).


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: