eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Prokurent - jakie ma uprawnienia?

Prokurent - jakie ma uprawnienia?

2011-02-23 13:57

Przeczytaj także: Czy prokurent może działać samodzielnie?


W jaki sposób udziela się prokury?

Dokument, w którym udzielamy prokury powinien być sporządzony na piśmie, aby był ważny. Prokura jest skuteczna już z chwilą jej udzielenia.

O udzieleniu prokury należy zawiadomić właściwy rejestr przedsiębiorców.

Prokury można udzielić jednej osobie albo kilku. Jeżeli udzielamy jej dwóm lub więcej osobom, możemy dwojako ukształtować ich sytuację:
  • każdemu z prokurentów pozwalamy działać samodzielnie (tzw. prokura samoistna), albo
  • zastrzegamy, że prokurent może działać wyłącznie wspólnie z innymi prokurentem lub prokurentami (tzw. prokura łączna). Przykładowo, możemy ustanowić trzech prokurentów i zastrzec, że do skutecznego złożenia oświadczenia woli w imieniu mocodawcy konieczne jest wspólne działanie dwóch spośród nich.
Atutem prokury łącznej, z punktu widzenia przedsiębiorcy, jest z pewnością wzajemna kontrola prokurentów. Utrudnieniem może okazać się natomiast potrzeba uzyskania większej liczby podpisów pod dokumentami. Należy przy tym pamiętać, że prokurenci nie muszą w takim wypadku podpisać się jednocześnie – mogą złożyć swoje podpisy w różnym terminie, a dopóki pod dokumentem nie znajdą się wszystkie wymagane podpisy dokonana czynność jest niezupełna i nie wywołuje skutków prawnych. Chcąc zmobilizować pozostałych prokurentów do złożenia brakujących podpisów druga strona może wyznaczyć im termin, po upływie którego przestanie być związana swoim oświadczeniem.

Czas trwania prokury

Prokura może być udzielona na czas określony lub bezterminowo i przedsiębiorca może ją w każdym czasie odwołać. O odwołaniu prokury należy zawiadomić właściwy rejestr przedsiębiorców.

Ponadto prokura wygasa w razie wykreślenia przedsiębiorcy z rejestru, ogłoszenia jego upadłości, otwarcia likwidacji lub przekształcenia przedsiębiorcy, a także w razie śmierci prokurenta. W tym ostatnim przypadku o wygaśnięciu prokury należy zawiadomić właściwy rejestr przedsiębiorców.

Prokura istnieje nadal pomimo śmierci mocodawcy lub utraty przez niego zdolności do czynności prawnych.
Przeczytaj także: Prokurent zamiast zarządu? Prokurent zamiast zarządu?

poprzednia  

1 2

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: