eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Członek zarządu może być pracownikiem spółki

Członek zarządu może być pracownikiem spółki

2011-02-14 12:03

Członek zarządu może być zatrudniony dodatkowo np. na stanowisku księgowego. Zaangażowanie prezesa zarządu w takiej sytuacji na podstawie umowy o pracę nie stanowi obejścia prawa i nie może być podważone przez ZUS.

Przeczytaj także: Zatrudnienie pracownicze członka zarządu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych często kwestionuje zatrudnienie prezesa zarządu w spółce kapitałowej na podstawie umowy o pracę, podważając istnienie stosunku pracy. Uzasadnia to tym, że w tej relacji brak jest podporządkowania pracowniczego.

ZUS podważył zatrudnienie członków zarządu

Takie stanowisko zajął ZUS wobec dwóch wspólników posiadających całość udziałów w spółce i będących jednocześnie członkami zarządu. Na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników i umowy zawartej z powołanym przez nie pełnomocnikiem jeden z nich został zatrudniony jako projektant, a drugi – jako dyrektor ds. finansowych.

ZUS zakwestionował te umowy o pracę i uznał, że nie mamy do czynienia ze stosunkiem pracy. Według ZUS osoba wchodząca w skład zarządu spółki z o.o., jeżeli świadczy jednocześnie pracę pod kierownictwem tego zarządu, nie może być pracownikiem. Brak jest tu bowiem podporządkowania innej osobie, co jest podstawową cechę stosunku pracy. W związku z tym członkowie zarządu nie podlegali zdaniem ZUS ubezpieczeniom społecznym z tytułu zawartych umów o pracę.

Sąd po stronie członków zarządu

Sprawa trafiła do sądu. Zarówno sąd I jak i II instancji uznały tę sytuację za prawidłową i nie podzieliły stanowiska ZUS. Sądy podkreśliły, że „zatrudnienie członków zarządu, posiadających konkretne umiejętności, którzy mogli łączyć kierowanie spółką z inną pracą, było uzasadnione ekonomicznie”. Obydwaj członkowie zarządu wykonywali umówioną pracę, więc nie można mówić o pozornym zatrudnieniu.

Członek zarządu może być pracownikiem spółki

Sprawę rozstrzygnął definitywnie Sąd Najwyższy, który oddalił skargę kasacyjną ZUS. Zdaniem Sądu Najwyższego ta sama osoba może być wspólnikiem spółki kapitałowej, członkiem jej zarządu i jednocześnie jej pracownikiem na stanowisku odrębnym od zarządzania. Sąd Najwyższy przypomniał także inne swoje orzeczenie (sygn. I UK 162/08), według którego wspólnik spółki, który jest w niej zatrudniony i równocześnie zarządza zakładem pracy, może być objęty ubezpieczeniem społecznym z tytułu umowy o pracę, a nie działalności gospodarczej.

Zdaniem Sądu Najwyższego taki wspólnik może być najlepszym kandydatem do takich zadań ze względu na jego znajomość działalności spółki, doświadczenie i zaangażowanie. Zatrudnienie innej osoby byłoby nieekonomiczne, skoro wspólnik jest w stanie podołać takiej dodatkowej pracy.

Podstawa prawna:
  • Wyrok Sądu Najwyższego z 9 czerwca 2010 r., sygn. akt I ACa 430/10.
  • Wyrok Sądu Najwyższego z 16 grudnia 2008 r., sygn. akt I UK 162/08.


Więcej porad niezbędnych w zarządzaniu spółką, omówienia najnowszych orzeczeń, dzięki którym nie popełnisz kosztownych błędów w Twojej firmie, znajdziesz w biuletynie Spółka z o.o. Serwis prawny Zarządu.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: