eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Delegowanie pracowników do innego kraju UE a normy czasu pracy

Delegowanie pracowników do innego kraju UE a normy czasu pracy

2011-01-13 12:11

Pracodawca, którego pracownicy zostali oddelegowani do pracy za granicą, powinien pamiętać, aby ich warunki zatrudnienia zostały dostosowane do obowiązujących w kraju, w którym będą wykonywać pracę.

Przeczytaj także: Wymiar czasu pracy a skrócone normy

Pytanie: Firma zatrudnia 24 pracowników, z których część oddelegowana jest do pracy we Francji (na podstawie aneksu oddelegowania). We Francji obowiązuje 35-godzinny tydzień pracy. Pracownicy pracują ok 40 godzin tygodniowo. 35 godzin traktowane jest jako godziny normalne, natomiast pozostałe jako godziny nadliczbowe płacone zgodnie z prawem francuskim z 25% dodatkiem. Proszę o poradę, w jaki sposób prowadzić ewidencję czasu pracy dla tych pracowników? Czy ewidencjonować 35 godzin jako normalne i pozostałe jako nadliczbowe? Czy prowadzić ewidencję czasu pracy osobną dla pracowników polskich (zgodnie z zasadami polskiego kp) i osobną dla pracowników oddelegowanych (zgodnie z zasadami francuskimi.)?

Odpowiedź: Pracowników oddelegowanych do pracy we Francji nie obowiązują określone w Kodeksie Pracy normy czasu pracy. Dlatego też pracodawca ewidencjonując i rozliczając czas pracy takich pracowników powinien uwzględniać normy czasu pracy wynikające z prawa francuskiego.

Pracodawca, którego pracownicy zostali oddelegowani do pracy za granicą, powinien pamiętać, aby ich warunki zatrudnienia zostały dostosowane do obowiązujących w kraju, w którym będą wykonywać pracę. Bezwzględnie obowiązującą zasadą jest, aby warunki zatrudnienia pracownika oddelegowanego nie były mniej korzystne od warunków zatrudnienia obowiązujących w kraju, do którego pracownik zostanie oddelegowany (w zakresie określonym przepisami UE). A zatem pracodawca zobowiązany jest dostosować warunki zatrudnienia pracownika do standardów obowiązujących w kraju oddelegowania w zakresie m.in. czasu pracy, okresu wypoczynku, wymiaru płatnych urlopów rocznych, stawki płacy włącznie z wynagrodzeniem za nadgodziny.

Powyższe oznacza, iż pracowników oddelegowanych do pracy we Francji powinny obowiązywać normy czasu pracy wynikające z prawa francuskiego. W odniesieniu do polskich regulacji, wynikające z prawa francuskiego normy czasu pracy są dla pracowników korzystniejsze. Przewidują bowiem 35-godzinną, a nie jak w kraju przeciętnie 40-godzinną tygodniową normę czasu pracy. A zatem pracodawca, którego pracownicy zostali oddelegowani do pracy we Francji, obowiązany jest ewidencjonować i rozliczać czas ich pracy zgodnie z prawem francuskim.

Samo faktyczne prowadzenie ewidencji czasu pracy może się odbywać na podstawie polskich przepisów, chyba że prawo francuskie nakłada na pracodawcę obowiązek zamieszczania danych w szerszym zakresie niż polskie prawo. Natomiast same nadgodziny ustala się wg prawa francuskiego.

W przeciwnym razie, gdyby pracodawca w dalszym ciągu stosował w odniesieniu do oddelegowanych pracowników polskie normy czasu pracy, pracownicy ci zatrudniani byliby na warunkach mniej korzystnych od obowiązujących innych pracowników świadczących pracę w Francji. Taka sytuacja byłaby niezgodna z obowiązującymi przepisami dyrektywy UE.

Podstawa prawna:
  • dyrektywa 96/71/WE z 16 grudnia 1996 r. dotycząca delegowania pracowników w ramach świadczenia usług (Dz. Urz. WE L 18 z 21.01.1997),
  • art. 128 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94).


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: