eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckie › Odstąpienie od umowy zawartej na odległość

Odstąpienie od umowy zawartej na odległość

2011-01-11 12:35

Przeczytaj także: Odstąpienie od umowy a zwrot kosztów wysyłki towaru


To na przedsiębiorcy ciąży obowiązek wykazania, iż poinformował on konsumenta o treści prawa odstąpienia od umowy, z czym wiąże się konieczność, by stosowna informacja w tym zakresie była sformułowana jednoznacznie, w sposób zrozumiały i łatwy do odczytania oraz, co do zasady, została potwierdzona konsumentowi przez przedsiębiorcę na piśmie, najpóźniej w momencie rozpoczęcia spełniania świadczenia. Podobnie w wypadku odstąpienia od umowy przez konsumenta przedsiębiorca ma obowiązek poświadczyć na piśmie zwrot świadczenia.

Przysługujące konsumentowi na podstawie ustawy prawo odstąpienia od umowy zawartej na odległość nie jest absolutne. O ile strony nie umówiły się inaczej, nie przysługuje ono w przypadkach: świadczenia usług rozpoczętego za zgodą konsumenta, przed upływem dziesięciodniowego terminu zakreślonego dla odstąpienia od umowy bez podania przyczyn, dotyczących nagrań audialnych i wizualnych oraz zapisanych na informatycznych nośnikach danych, po usunięciu przez konsumenta ich oryginalnego opakowania.

Prawo odstąpienia od umowy nie przysługuje również w przypadku umów dotyczących świadczeń, za które cena lub wynagrodzenie zależy wyłącznie od ruchu cen na rynku finansowym, świadczeń o właściwościach określonych przez konsumenta w złożonym przez niego zamówieniu lub ściśle związanych z jego osobą, świadczeń, które z uwagi na ich charakter nie mogą zostać zwrócone lub których przedmiot ulega szybkiemu zepsuciu, jak również w przypadku dostarczania prasy i usług w zakresie gier hazardowych. Przepisów o bezwarunkowym prawie odstąpienia od umowy nie stosuje się także, m.in. do sprzedaży artykułów spożywczych dostarczanych okresowo przez sprzedawcę do mieszkania lub miejsca pracy konsumenta oraz świadczenia, w ściśle oznaczonym okresie, usług w zakresie zakwaterowania, transportu, rozrywek czy gastronomii.

Przytoczone powyżej zasady należy stosować wyłącznie w odniesieniu do odstąpienia od umowy w ustawowo zakreślonym terminie „cooling off”, czyli w tzw. „czasie na ochłonięcie”. Nie można ich w drodze umowy wyłączyć lub ograniczyć, także w razie dokonania wyboru prawa obcego, zaś ich wprowadzenie nie ogranicza przysługującego konsumentowi prawa odstąpienia uregulowanego w przepisach Kodeksu cywilnego, dotyczących umów wzajemnych.

poprzednia  

1 2

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: