eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Nadzór budowlany: jaka umowa cywilnoprawna?

Nadzór budowlany: jaka umowa cywilnoprawna?

2011-01-04 13:27

Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Wykonywanie nadzoru budowlanego przez inspektora nadzoru nie kończy się wymiernym, zmaterializowanym efektem, tak jak np. wykonanie projektu budowlanego. Jest to zobowiązanie starannego działania.

Przeczytaj także: Umowa o dzieło - kiedy stosować?

Pytanie: Czy nadzór budowlany przez inspektora nadzoru może być umową o dzieło?

Odpowiedź: Nie. Wskazane w pytaniu czynności nie mogą być przedmiotem umowy o dzieło, ale mogą być powierzone na podstawie umowy zlecenia.

Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia.

Wykonywanie nadzoru budowlanego przez inspektora nadzoru nie kończy się wymiernym, zmaterializowanym efektem, tak jak np. wykonanie projektu budowlanego. Jest to zobowiązanie starannego działania. Nadzór budowlany jest pełniony m.in. przez powiatowego inspektora nadzoru budowlanego, a więc przez organ administracyjny niezależny od inwestora. Do jego zadań należy m.in.: nadzór i kontrola nad przestrzeganiem przepisów prawa budowlanego, wydawanie decyzji administracyjnych w sprawach określonych ustawą. Są to zatem czynności polegające na starannym działaniu.

Zdaniem SN: Umowa o dzieło ma materialny rezultat

Kryterium odróżnienia umowy o dzieło i umowy o świadczenie usług stanowi także zdatność rezultatu materialnego poddania się sprawdzianowi na istnienie wad fizycznych. (Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z 3 listopada 2000 r., IV CKN 152/2000, OSNC 2001/4/63).

Zdaniem SN: Umowa zlecenia to staranne działanie

Czynności polegające na przemieszczaniu i układaniu w stosy drewna, przy pomocy własnego środka transportu, bez nadzoru ze strony zamawiającego i bez wymagania osobistego świadczenia pracy, nie mają charakteru czynności przynoszących konkretny, indywidualny rezultat materialny i są realizowane w ramach starannego działania, a więc w ramach umowy zlecenia (art. 734 i następne Kodeksu cywilnego), a nie umowy o dzieło (art. 627 Kodeksu cywilnego).(Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z 28 marca 2000 r. II UKN 386/99, OSNAPiUS 2001/16/522).

W pytaniu mogło chodzić o inspektora nadzoru inwestorskiego. Do jego obowiązków należy między innymi reprezentowanie inwestora na budowie przez sprawowanie kontroli zgodności jej realizacji z projektem i pozwoleniem na budowę, przepisami oraz zasadami wiedzy technicznej, sprawdzanie jakości wykonywanych robót i wbudowanych wyrobów budowlanych, sprawdzanie i odbiór robót budowlanych ulegających zakryciu lub zanikających, przygotowanie i udział w czynnościach odbioru gotowych obiektów budowlanych i przekazywanie ich do użytkowania oraz potwierdzanie faktycznie wykonanych robót oraz usunięcia wad, a także, na żądanie inwestora, kontrolowanie rozliczeń budowy. Nie zmienia to jednak faktu, iż dalej osoba ta wykonuje czynności starannego działania. Powinna zostać zatem zatrudniona na podstawie umowy zlecenia, a nie umowy o dzieło.

Podstawa prawna:
  • art. 627, art. 734 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 r. nr 16, poz. 93),
  • art. 25, art. 80, art. 81 ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jednolity: Dz. U. z 2006 r. nr 156, poz. 1118, ze zm.).


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.

oprac. : Katarzyna Tryniszewska / Portal Kadrowy Portal Kadrowy

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: