eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Staż dla bezrobotnych i studia a wymiar urlopu

Staż dla bezrobotnych i studia a wymiar urlopu

2010-12-29 11:13

Jedną z form aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych jest staż. Jego celem jest nabycie przez bezrobotnego umiejętności praktycznych do wykonywania pracy przez wykonywanie zadań w miejscu pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą.

Przeczytaj także: Zmiana wymiaru etatu a wymiar urlopu

Pytanie: Przyjęliśmy do pracy osobę, która wcześniej już była zatrudniona na podstawie umowy o pracę przez łączny okres 1 roku i 3 miesięcy. Osoba ta dostarczyła również zaświadczenie z urzędu pracy, z którego wynika, że w czasie studiów licencjackich odbywała staż absolwencki i pobierała stypendium. W art. 155 § 2 kp określa, że jeżeli pracownik pobierał naukę w czasie zatrudnienia, to przy ustalaniu wymiaru urlopu należy uwzględnić tylko jeden okres, korzystniejszy dla pracownika. Czy w kontekście tego zapisu okres pobierania stypendium należy traktować jak zatrudnienie i w podanym przypadku nie uwzględniać w wymiarze urlopu?

Odpowiedź: W stażu urlopowym pracownika należy uwzględnić zarówno okres studiów, jak i okres pobierania stypendium w czasie odbywania stażu.

1. Staż nie jest dla wszystkich

Jedną z form aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych jest staż. Jego celem jest nabycie przez bezrobotnego umiejętności praktycznych do wykonywania pracy przez wykonywanie zadań w miejscu pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą. Staż adresowany jest do bezrobotnych:
  • do 25 roku życia,
  • długotrwale albo po zakończeniu realizacji kontraktu socjalnego, albo kobiet, które nie podjęły zatrudnienia po urodzeniu dziecka,
  • powyżej 50 roku życia,
  • bez kwalifikacji zawodowych, bez doświadczenia zawodowego lub bez wykształcenia średniego,
  • samotnie wychowujących co najmniej jedno dziecko do 18 roku życia,
  • którzy po odbyciu kary pozbawienia wolności nie podjęli zatrudnienia,
  • niepełnosprawnych.
Ze stażu skorzystać mogą także bezrobotni absolwenci szkół wyższych, którzy nie ukończyli 27 roku życia.

2. Wlicza się do okresu, od którego zależy wymiar urlopu

Staż odbywa się na podstawie umowy zawartej przez starostę z pracodawcą, według programu określonego w umowie. Czas trwania stażu wynosi do 6 miesięcy, a w przypadku bezrobotnych do 25 roku życia i absolwentów szkół wyższych - do 12 miesięcy. Bezrobotnemu w okresie odbywania stażu przysługuje stypendium w wysokości 120% zasiłku dla bezrobotnych, wypłacane przez starostę. Mimo że bezrobotny nie pozostaje w stosunku pracy z pracodawcą, u którego odbywa staż, to okres pobierania stypendium wlicza się do okresu pracy wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień pracowniczych, w tym do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego.

3. Liczy się także okres studiów

W stażu urlopowym, poza okresami zatrudnienia, uwzględnia się także okresy nauki związane z ukończeniem danego typu szkoły. Osobie, która ukończyła szkołę wyższą, wlicza się do stażu urlopowego 8 lat. W przypadku, gdy pracownik pobierał naukę w czasie zatrudnienia, do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się bądź okres nauki, bądź okres zatrudnienia, w zależności od tego, co jest korzystniejsze dla pracownika. Powyższy przepis nie znajdzie jednak zastosowania w sytuacji, gdy pracownik w trakcie studiów odbywał staż z urzędu pracy. Staż nie jest bowiem okresem zatrudnienia. W konsekwencji w stażu urlopowym pracownika należy uwzględnić zarówno okres studiów, jak i okres pobierania stypendium w czasie odbywania stażu.

Podstawa prawna:
  • art. 155 § 1 pkt 6 i § 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94).
  • art. 2 ust. 1 pkt 34, art. 49, art. 53 ust. 1, ust. 2, ust. 3, ust. 4 i ust. 6, art. 79 ust. 1 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2008 r. nr 69, poz. 415).


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.

oprac. : Katarzyna Pietruszyńska / Portal Kadrowy Portal Kadrowy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: