eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Świąteczne spotkania firmowe

Świąteczne spotkania firmowe

2010-12-11 00:16

W niektórych firmach świąteczne spotkania firmowe to już coroczna tradycja. Niestety nie wszystkie działania pracodawców w tym zakresie są zgodne z obowiązującym prawem. Dlatego też niektóre zagadnienia, które wiążą się z organizacją spotkań świątecznych w zakładzie pracy mogą budzić kontrowersje. Sprawdź, co jest dopuszczalne, a co nie.

Przeczytaj także: Wigilijne Christmas party

Spotkanie w godzinach pracy


Czy to jest zgodne z prawem?

Prawidłowo

Pracodawca może zdecydować, że w czasie pracy pracownik nie będzie wykonywał obowiązków pracowniczych, lecz będzie uczestniczył w zorganizowanym przez pracodawcę spotkaniu, za który to czas pracownik otrzyma wynagrodzenie. Pracownikowi przysługuje wówczas wynagrodzenie przestojowe, ponieważ był gotów do pracy, a doznał przeszkód w jej wykonywaniu z przyczyn dotyczących pracodawcy.

Podstawa prawna:
  • Art. 81 § 1 kp

Spotkanie po godzinach pracy


Czy to jest zgodne z prawem?

Prawidłowo, ale z zastrzeżeniami

Pracodawca może zorganizować spotkanie świąteczne po godzinach pracy, ale jedynie na zasadzie dobrowolności. Nie może natomiast zobowiązać pracownika do uczestnictwa w takim spotkaniu po godzinach pracy.

Pracownik ma obowiązek wykonywać po godzinach pracy tylko pracę nadliczbową, która jest dopuszczalna w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia bądź zdrowia ludzkiego, ochrony mienia czy środowiska, usunięcia awarii lub w przypadku szczególnych potrzeb pracodawcy, tj. w razie wykonywania czynności zaliczonych do czasu pracy. Do sytuacji tych nie należy okolicznościowe spotkanie firmowe. Pracodawca nie może więc nakazać pracownikom uczestnictwa w takim spotkaniu.

Co może za to grozić?

Pracownik ma prawo odmówić uczestnictwa w spotkaniu świątecznym po godzinach pracy, nawet jeśli pracodawca ogłosi, że obecność na tym spotkaniu jest obowiązkowa.

Podstawa prawna:
  • Art. 151 § 1 kp

Opłatek


Czy to jest zgodne z prawem?

Nieprawidłowo

Opłatek może być dodatkowo, jeśli życzyli sobie tego pracownicy. Dzielenia się opłatkiem nie można jednak im narzucać. Pracownicy powinni być bowiem równo traktowani bez względu na ich religię czy wyznanie. Nie wszyscy pracownicy muszą być katolikami. Ci z nich, którzy są osobami innego wyznania, mogą czuć się przymuszani do udziału w obrządku niezgodnym z ich wyznaniem, zwłaszcza jeśli obecność na firmowym spotkaniu świątecznym będzie obowiązkowa, trzeba będzie dzielić się opłatkiem i zostanie zaproszony ksiądz katolicki. Pracodawca musi pamiętać, by nie narzucać pracownikom religijnej formy spotkania świątecznego w zakładzie pracy.

Co może za to grozić?

Roszczenie pracownika o odszkodowanie z tytułu dyskryminacji w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę wytaczane na podstawie art. 18 3d § 1 kp. Górna wysokość odszkodowania nie jest określona w przepisach.

Podstawa prawna:
  • Art. 18 3a § 1 kp

 

1 2

następna

oprac. : KadryOnline KadryOnline

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: