eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Jak określić czas pracy niepełnoetatowca?

Jak określić czas pracy niepełnoetatowca?

2010-11-25 12:50

Pracownik zatrudniony na część etatu może w niektórych dniach tygodnia pracować przez 8 godzin, a niektóre dni mieć wolne. Praca w danym dniu przez 8 godzin nie będzie pracą nadliczbową. Aby wykonywać pracę przez mniej niż 5 dni w tygodniu, pracownik nie będzie musiał składać wniosku o skrócony tydzień pracy. Rozkład czasu pracy pracodawca może zamieścić w umowie o pracę albo w harmonogramie czasu pracy.

Przeczytaj także: Indywidualny rozkład czasu pracy dla niepełnoetatowca

Pytanie: W jaki sposób zapisać w umowie o pracę na 3/4 etatu, że pracownik będzie pracował od poniedziałku do środy 8 godzin (od 7.30 do 15.30) a w czwartki 6 godzin (od 7.30 do 13.30), a piątki będzie miał wolne, tak aby nie były to godziny nadliczbowe? Czy pracownik, w takim przypadku musi złożyć wniosek o skrócenie tygodnia pracy? Czy postanowienie o godzinach pracy musi zostać zamieszczone w umowie o pracę, czy wystarczy w dodatkowych informacjach do umowy?

Odpowiedź: Pracownik zatrudniony na część etatu może w niektórych dniach tygodnia pracować przez 8 godzin, a niektóre dni mieć wolne. Praca w danym dniu przez 8 godzin nie będzie pracą nadliczbową. Aby wykonywać pracę przez mniej niż 5 dni w tygodniu, pracownik nie będzie musiał składać wniosku o skrócony tydzień pracy. Rozkład czasu pracy pracodawca może zamieścić w umowie o pracę albo w harmonogramie czasu pracy.

Czas pracy co do zasady nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. Wyjątek od tej zasady stanowią o możliwości wydłużenia okresów rozliczeniowych do 6 lub 12 miesięcy przy szczególnych rodzajach prac lub gdy wymagają tego warunki organizacyjne lub techniczne mające wpływ n przebieg procesu pracy.

Zatrudnienie na niepełnym etacie w wymiarze 3/4 etatu, oznacza, iż przeciętnie pracownik będzie pracował 30 godzin tygodniowo. Jeśli jest zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy, możliwe jest zaplanowanie jego czasu pracy w ten sposób, że niektóre dni w tygodniu będzie miał wolne, ale w pozostałe dni jego czas pracy nie będzie przekraczać 8 godzin na dobę. Możliwe jest zatem, że od poniedziałku do środy pracownik będzie pracował po 8 godzin (od 7.30. do 15.30), a w czwartki 6 godzin (od 7.30. do 13.30), przy czym piątki będą wolne. Zaplanowana tak praca nie jest pracą w nadgodzinach. W umowie o pracę pracodawca może po prostu wpisać wskazany powyżej rozkład.

System skróconego tygodnia pracy nie ma zastosowania w przypadku, o którym mowa w pytaniu. System ten oznacza wykonywanie pracy przez pracownika przez mniej niż 5 dni w ciągu tygodnia, przy równoczesnym przedłużeniu dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej niż do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca. System taki stosuje się do pracowników zatrudnionych na pełnym etacie, którzy chcieliby pracować w dłuższym niż 8 godzin dobowym wymiarze czasu pracy np. od poniedziałku do czwartku, a piątek mieć wolny, tak aby mimo tylko 4 dni pracy faktycznie świadczyć pracę przez przeciętnie 40 godzin tygodniowo.

W informacji o warunkach zatrudnienia nie zamieszcza się postanowień o rozkładzie czasu pracy pracownika. Jeśli pracownik stale będzie wykonywał pracę w te same dni tygodnia oraz w tych samych dniach, pracodawca może zamieścić postanowienia w tym przedmiocie w umowie o pracę. W razie jednak konieczności zmiany rozkładu czasu pracy konieczna będzie zmiana umowy o pracę w drodze porozumienia stron, a w razie braku zgody pracownika - w drodze wypowiedzenia zmieniającego. Rozkład czasu pracy pracownika można także, zamiast w umowie, zawrzeć w harmonogramie czasu pracy na przyjęty okres rozliczeniowy, który może zostać ustalony indywidualnie dla danego pracownika. W takiej sytuacji zmiana godzin wykonywania pracy nie będzie wymagała zmiany umowy, a jedynie zmiany harmonogramu.

Należy pamiętać, iż strony ustalają w umowie o pracę dopuszczalną liczbę godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu pracy pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy, których przekroczenie uprawnia pracownika, oprócz normalnego wynagrodzenia, do dodatku do wynagrodzenia jak za godziny nadliczbowe. W przypadku, o którym mowa w pytaniu, najkorzystniej będzie określić liczbę godzin ponadwymiarowych przez wskazanie, iż praca od 39 godziny tygodniowo uprawnia pracownika do dodatku z tytułu pracy nadliczbowej. Oznacza to, że praca w 31, 32, 33, 34, 35 aż do 38 godziny tygodniowo (o ile nie będą to przekroczenia dobowych norm czasu pracy) nie będzie stanowiła pracy w godzinach nadliczbowych uzasadniających wypłatę dodatku za nadgodziny. Dopiero praca w 39 godzinie będzie wynagradzana dodatkiem jak za pracę w godzinach nadliczbowych.


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

oprac. : KadryOnline KadryOnline

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: