eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Zwolnienie od pracy na prywatną sprawę sądową

Zwolnienie od pracy na prywatną sprawę sądową

2010-11-23 12:54

Przeczytaj także: Pracownik a wezwanie do sądu


3. Nie ma wynagrodzenia od pracodawcy

Za czas tego zwolnienia pracodawca nie wypłaca pracownikowi wynagrodzenia, a jedynie wystawia zaświadczenie o utraconych zarobkach (jeśli przepisy wewnątrzzakładowe nie przewidują zachowania prawa do wynagrodzenia). Pracownik bowiem może uzyskać rekompensatę pieniężną za utracone wynagrodzenie od organu (instytucji), który go wezwał.

Rekompensata utraconego zarobku od sądu nie przysługuje jednak pracownikowi stawiającemu się na rozprawie w charakterze strony postępowania sądowego, a nie świadka. W takim przypadku pracownik będzie mógł domagać się rekompensaty utraconego zarobku tylko wtedy, gdy wygra sprawę. Utracony zarobek oraz inne koszty (np. podróży na rozprawę) zwróci pracownikowi w takiej sytuacji nie sąd, lecz druga (przegrana) strona sporu sądowego.

4. Czas na rozprawie zalicza się do czasu pracy

Usprawiedliwiając nieobecność pracownika w danym dniu w pracy w związku z koniecznością stawiennictwa w sądzie, pracodawca powinien pamiętać o obniżeniu obowiązującego go w danym okresie rozliczeniowym wymiaru czasu pracy. Wymiar czasu pracy pracownika w okresie rozliczeniowym ulega bowiem obniżeniu o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy, przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy.

Podstawa prawna:
  • § 3 pkt 4 i § 6 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. z 1996 r. nr 60, poz. 281),
  • art. 2 Dekret z 26 października 1950 r. o należnościach świadków, biegłych i stron w postępowaniu sądowym. (Dz.U. z 1950 r. nr 49, poz. 445).


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: