eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Zwolnienie od pracy na prywatną sprawę sądową

Zwolnienie od pracy na prywatną sprawę sądową

2010-11-23 12:54

Stawiennictwo w sądzie pracownika wezwanego na rozprawę, jest, co do zasady, obowiązkowe. Jedynie w enumeratywnie wymienionych w przepisach prawa przypadkach osoba wezwana przez sąd może nie brać udziału w rozprawie, usprawiedliwiając jednak swoją nieobecność. Pracodawca jest zatem obowiązany zwolnić pracownika od pracy na czas niezbędny do stawienia się na wezwanie.
Pytanie: Pracownik został wezwany na rozprawę sądową (sprawa prywatna) w innym województwie, w związku z tym nie było go w pracy cały dzień. Jak rozliczyć go z czasu pracy?

Odpowiedź: Nieobecność pracownika zobowiązanego do stawiennictwa w sądzie należy uznać za usprawiedliwioną.

1. Jest wezwanie - jest zwolnienie od pracy

Stawiennictwo w sądzie pracownika wezwanego na rozprawę, jest, co do zasady, obowiązkowe. Jedynie w enumeratywnie wymienionych w przepisach prawa przypadkach osoba wezwana przez sąd może nie brać udziału w rozprawie, usprawiedliwiając jednak swoją nieobecność.

Pracodawca jest zatem obowiązany zwolnić pracownika od pracy na czas niezbędny do stawienia się na wezwanie:
  • organu administracji rządowej lub samorządu terytorialnego,
  • sądu,
  • prokuratury,
  • policji albo
  • organu prowadzącego postępowanie w sprawach o wykroczenia.

Zwolnienie pracownika z pracy powinno umożliwić pracownikowi stawienie się w sądzie, więc powinno obejmować zarówno czas dojazdu, jak i czas samej rozprawy. Po upływie czasu koniecznego do załatwienia sprawy pracownik powinien stawić się w pracy.

W przypadku, gdy pracownik został wezwany np. do stawiennictwa przed sądem mieszczącym się w innym województwie, a łączny czas dojazdu do sądu, rozprawy i powrotu z sądu przekracza obowiązują pracownika dobową normę czasu pracy, pracodawca zobowiązany jest zwolnić pracownika z całego dnia pracy.

Powyższe zwolnienie z pracy przysługuje niezależnie od tego, w jakim charakterze ma się stawić pracownik przed organem sądowym (czy ma być stroną, innym uczestnikiem procesu, czy też świadkiem).

2. Pracownik musi udowodnić, że miał stawić się na wezwanie

Nieobecność spowodowaną koniecznością stawienia się w sądzie pracownik musi jednak usprawiedliwić. W takim przypadku dokumentem usprawiedliwiającym nieobecność w pracy związaną z koniecznością stawienia się w sądzie jest imienne wezwanie pracownika do osobistego stawiennictwa, zawierające adnotację potwierdzającą stawienie się pracownika na to wezwanie.

Jeżeli pracownik przedstawi pracodawcy przedmiotowe wezwanie, pracodawca zobowiązany jest uznać nieobecność pracownika w pracy z tego powodu jako usprawiedliwioną.

 

1 2

następna

Oceń

0 1

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.