eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Zmiana prezesa a wpis do KRS

Zmiana prezesa a wpis do KRS

2010-09-02 13:37

Przeczytaj także: Pełnomocnik do zatwierdzenia roku finansowego w spółce z o.o.?


W jaki sposób odwołać prezesa spółki i powołać na jego miejsce prokurenta?

Przyjmując, że umowa spółki nie zawiera postanowień dotyczących uprawnień zarządu oraz zasad jego wybierania odmiennych od ksh, i że zarząd wybierany jest uchwałą zgromadzenia wspólników – członkowie zarządu mogą być wybierani wyłącznie przez zgromadzenie wspólników poprzez uchwałę.

Ważne
W myśl art. 201 § 4 ksh członek zarządu jest powoływany i odwoływany uchwałą wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Oznacza to, że zmiana członka zarządu możliwa jest wyłącznie poprzez uchwałę zgromadzenia wspólników.

Czy prezes zarządu może odwołać sam siebie i powołać na to stanowisko prokurenta?

Taka sytuacja związana jest z kwestią ilości udziałów, jakie posiada wspólnik, który jest prezesem zarządu i z głosowaniem nad powołaniem nowego członka zarządu. Jeżeli członkiem zarządu jest wspólnik, który posiada więcej niż 50% udziałów na zgromadzeniu wspólników, to posiada on większość, która pozwala mu przegłosować każdą uchwałę, w której wymagana jest bezwzględna większość głosów (czyli więcej niż połowę głosów oddanych). Jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej – do powołania i odwołania członka zarządu wymagana jest większość bezwzględna. Jeżeli więc w przypadku spółki prezesem zarządu jest wspólnik, który posiada więcej niż 50% udziałów, to może on przegłosować uchwałę o:
  1. odwołaniu dotychczasowych członków zarządu,
  2. powołaniu nowych członków zarządu.
Podsumowując: powołać i odwołać członka zarządu, jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej, może tylko zgromadzenie wspólników. W żadnym przypadku nie może tego zrobić sam zarząd.

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dotychczasowy prokurent został członkiem zarządu, a dotychczasowy członek zarządu został prokurentem. Należy jednak pamiętać, że nie można jednocześnie być członkiem zarządu i prokurentem.

Trzeba też pamiętać, że prokurenta może powołać wyłącznie zarząd spółki z o.o. – nie posiada tego uprawnienia zgromadzenie wspólników.

Podstawa prawna:
  • art. 201 § 4 ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2000 r. nr 94, poz. 1037),
  • art. 22 ustawy z 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (tekst jedn.: Dz.U. z 2007 r. nr 168, poz. 1186),
  • art. 69, art. 79 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz.U. z 2009 r. nr 152, poz. 1223),
  • wyrok SN z 5 grudnia 2002 r., sygn. akt: I PKN 619/01 Skuteczność uchwały zgromadzenia wspólników dotyczącej wyboru albo odwołania członka zarządu oraz osoby upoważnione do wypowiedzenia członkowi zarządu umowy o pracę.


Portal SpolkaZoo.pl - serwis dla członków zarządów spółek z o.o. Praktyczne porady z zakresu prawa handlowego i zarządzania spółką, przydatne wzory dokumentów, informacje o zmianach w prawie.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: