eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Urlop macierzyński wg UE

Urlop macierzyński wg UE

2010-08-12 13:48

Polki prowadzące działalność gospodarczą mogą liczyć na zasiłek macierzyński podobnie jak Polki pracujące na umowę o pracę. Jest jedna różnica - wysokość zasiłku macierzyńskiego. Pracując na etacie kobieta dostanie zasiłek macierzyński w wysokości dokładnie takiej jak jej pensja. Prowadząca działalność gospodarczą przyszła mama może liczyć na zasiłek w dokładnie takiej wysokości jak składka, którą odprowadza do ZUS, a ta może być różna.

Przeczytaj także: Zwolnienie lekarskie a urlop macierzyński

Pracując na etacie kobieta dostanie zasiłek macierzyński w wysokości dokładnie takiej jak jej pensja – 100 proc. wynagrodzenia przez cały czas trwania urlopu tj. 20 tygodni urlopu podstawowego i 2 tygodnie urlopu fakultatywnego (ten drugi będzie w następnych latach wydłużany, aż osiągnie 6 tygodni).

Prowadząca działalność gospodarczą przyszła mama może liczyć na zasiłek w dokładnie takiej wysokości jak składka, którą odprowadza do ZUS. A ta może być różna. Najniższa z możliwych składka na ubezpieczenie zdrowotne to obecnie ok. 840 zł. Wysokość składki uzależniona jest od wysokości dochodów uzyskiwanych z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Nie jest tajemnicą, że większość pracujących na własnych rachunek osób, wykazuje najniższe z możliwych dochodów właśnie z powodu podatków i wyjątkowo wysokich składek do ZUS (przecież ubezpieczenie zdrowotne to tylko jeden składnik, odprowadza się także składki emerytalne, chorobowe itd.).

Planując założenie rodziny, kobiety prowadzące działalność gospodarczą celowo zmieniają swoje deklaracje, płacą wyższe składki, by później korzystać z wyższego zasiłku macierzyńskiego. I to też nie jest tajemnica. Sęk w tym, że długość urlopu macierzyńskiego w przypadku pracy na własny rachunek określa sama zainteresowana (nie może jednak przekroczyć maksymalnej wartości). Tymczasem Unia Europejska zaproponowała nam – w zasadzie wszystkim krajom unijnym – nowe prawodawstwo, które ma zapewnić socjalną ochronę matkom oraz ich mężom i partnerom życiowym.

Dyrektywa unijna (2010/41/UE) weszła w życie 4 sierpnia. Nie oznacza to, że ma ona od razu zastosowanie również w polskim prawodawstwie. Do tego jeszcze droga daleka. Najpierw dyrektywie przyjrzy się nasze ministerstwo pracy i polityki społecznej, potem wyda stosowne rozporządzenia i dopiero wówczas można mówić o procesie implementacji unijnych postanowień. A mamy na to dwa lata.

Co zmieni dyrektywa?

Zgodnie z nowym prawodawstwem UE osoby prowadzące działalność na własny rachunek oraz ich partnerzy zyskają lepszą ochronę socjalną, w tym po raz pierwszy – prawo do urlopu macierzyńskiego. Dyrektywa 2010/41/UE, dotycząca osób prowadzących działalność na własny rachunek oraz ich małżonków, uchyla i zastępuje poprzednie przepisy, czyli dyrektywę 86/613/EWG. Jej zadaniem jest wzmocnić prawo do ochrony socjalnej milionów kobiet na rynku pracy, a także promować przedsiębiorczość wśród kobiet. Z unijnych statystyk wynika bowiem, że zaledwie jedna trzecia przedsiębiorców to kobiety.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: