eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Umowa na czas określony a okres wypowiedzenia

Umowa na czas określony a okres wypowiedzenia

2010-07-29 08:22

W przypadku umów zawieranych na czas określony powyżej 6 miesięcy, bez względu na czas ich trwania, długość okresu wypowiedzenia umowy wynosi 2 tygodnie. Aby można było rozwiązać umowę okresową za wypowiedzeniem, konieczne jest jednak spełnienie określonych warunków.

Przeczytaj także: Umowa na czas wykonywania określonej pracy

Pytanie: W umowie na czas określony pracownik nie miał podanego okresu wypowiedzenia. Umowa zawarta jest do 2013 r. Pracownik pracuje u nas już ok. 3 lat. Jaki okres wypowiedzenia mamy zastosować, gdy chcemy teraz zwolnić pracownika?

Odpowiedź: W przypadku umów zawieranych na czas określony powyżej 6 miesięcy, bez względu na czas ich trwania, długość okresu wypowiedzenia umowy wynosi 2 tygodnie. Aby można było rozwiązać umowę okresową za wypowiedzeniem, konieczne jest jednak spełnienie określonych warunków, które opisujemy poniżej.

1. Nie każdą umowę okresową można rozwiązać za wypowiedzeniem

Umowy zawarte na czas określony mogą być rozwiązane za wypowiedzeniem, w sytuacji gdy:
  • są zawierane na okres dłuższy niż 6 miesięcy oraz
  • przy ich zawarciu strony przewidziały możliwość wcześniejszego ich rozwiązania za wypowiedzeniem. W przypadku umów zawieranych na czas określony powyżej 6 miesięcy, bez względu na czas ich trwania, długość okresu wypowiedzenia umowy wynosi 2 tygodnie. Aby można było rozwiązać umowę okresową za wypowiedzeniem, konieczne jest jednak spełnienie określonych warunków
Kodeksowy okres wypowiedzenia dla umów zawieranych na czas określony wynosi 2 tygodnie. Długość okresu wypowiedzenia nie jest uzależniona od stażu pracy pracownika ani od długości trwania umowy (inaczej jest przy umowach na czas nieokreślony). A zatem jeśli w umowie o pracę strony zastrzegły możliwość jej wcześniejszego rozwiązania za wypowiedzeniem, to w takiej sytuacji obowiązuje strony 2-tygodniowy okres wypowiedzenia.

Ważne!
W wyjątkowych sytuacjach można rozwiązać każdą umowę na czas określony


W przypadku likwidacji bądź upadłości pracodawcy, a także w sytuacji konieczności rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracownika możliwe jest rozwiązanie za 2-tygdoniowym wypowiedzeniem każdej umowy zawartej na czas określony, tj. nawet gdy zawarta była na okres krótszy niż 6 miesięcy lub nawet wtedy gdy strony nie przewidziały takiej możliwości.

Warto podkreślić, iż umowy zawierane na czas określony mogą być rozwiązane w każdym czasie za porozumieniem stron, tj. jeśli obie strony wyrażą na to zgodę.

2. Brak informacji o długości okresu wypowiedzenia stanowi naruszenie przepisów

Należy zwrócić uwagę, iż jeśli w treści umowy strony przewidziały możliwość jej wcześniejszego rozwiązania za wypowiedzeniem, w takim przypadku pracodawca przekazując pracownikowi informacje o warunkach zatrudnienia, powinien był wskazać w tej informacji długość obowiązującego pracownika okresu wypowiedzenia (taki sam okres wypowiedzenia obowiązuje pracodawcę). Brak takich danych w informacji przekazanej pracownikowi może zostać uznany za wyraz nierzetelnego prowadzenia dokumentacji pracowniczej, a tym samym stanowić naruszenie przepisów prawa pracy, które mogą zakwestionować inspektorzy PIP. Taki stan rzeczy powinien zostać jak najszybciej „naprawiony” poprzez wydanie pracownikowi poprawionej informacji.

Ważne!
Długość okresu wypowiedzenia możemy wskazać w informacji, a nie w umowie o pracę


W umowie o pracę nie ma obowiązku wskazywania długości obowiązującego pracownika okresu wypowiedzenia.

Warto zaznaczyć, że brak wskazania długości okresu wypowiedzenia w informacji przekazywanej pracownikowi nie zmienia faktu, iż strony obowiązuje 2-tygodniowy okres wypowiedzenia. A zatem mimo iż działanie pracodawcy, polegające na nieprzekazaniu informacji, stanowi naruszenie przepisów prawa poprzez nierzetelne prowadzenie dokumentacji pracowniczej, to i tak strony mają możliwość wypowiedzenia umowy okresowej, korzystając z 2-tygdoniowego okresu wypowiedzenia.

Ważne!
Nie można wypowiedzieć umowy - nie trzeba wskazywać długości okresu wypowiedzenia


Jeżeli w treści umowy strony nie przewidziały możliwości rozwiązania umowy okresowej za wypowiedzeniem, w takim przypadku w informacji o warunkach zatrudnienia nie trzeba wskazywać długości okresu wypowiedzenia.

Podstawa prawna:
  • art. 30 § 1 pkt 2, art. 33, art.281 pkt 6 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94).


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: