eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Przekształcenie spółki z o.o. w spółkę komandytową

Przekształcenie spółki z o.o. w spółkę komandytową

2010-07-21 12:48

Przeczytaj także: Przekształcenie spółki komandytowej. Jaka forma prawna będzie najlepsza?


Kolejny etap to określenie, którzy wspólnicy będą prowadzić sprawy nowopowstałej spółki i mieć prawo do jej reprezentowania. Zasadą jest, że spółkę komandytową reprezentują komplementariusze, ponieważ są oni ustawowymi przedstawicielami tej spółki. Mogą oni zostać pozbawieni prawa do reprezentowania spółki jedynie na mocy umowy spółki albo prawomocnego orzeczenia sądu (vide art. 117 k.s.h.) Z kolei źródłem umocowania komandytariusza do działania w imieniu spółki może być tylko pełnomocnictwo materialne lub prokura udzielone mu przez działających w imieniu spółki komplementariuszy.

Po zawarciu umowy spółki komandytowej, jej przedstawiciele (wspólnicy mający prawo reprezentacji) występują o dokonanie wpisu w rejestrze i wykreślenie spółki przekształcanej (spółki z o.o.). Dzień dokonania wpisu jest dniem przekształcenia, kiedy to spółka z o.o. staje się spółką komandytową (vide art. 552 k.s.h.)

Ostatnim etapem przekształcenia jest jego ogłoszenie, które jest również dokonywane na wniosek wspólników prowadzących sprawy spółki komandytowej.

Na koniec parę słów o kosztach takiego przekształcenia. Spółka, która zmienia formę prawną ponosi koszta związane ze sporządzeniem opinii biegłego rewidenta oraz wpisem do rejestru. Wynagrodzenie za prace biegłego rewidenta jest określane przez sąd rejestrowy, w zależności od nakładu jego pracy (vide art. 559 § 5 k.s.h.). Należy uwzględnić również koszty notarialne, sądowe oraz koszty doradztwa.

Podsumowując należy wskazać, że korzyści prawne po stronie komandytariusza, którego odpowiedzialność majątkowa jest ograniczona i połączone z tym korzyści podatkowe stanowią podstawę dla zainteresowania się tego rodzaju formą organizacyjno – prawną prowadzenia działalności gospodarczej.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: