eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Pierwszy urlop obowiązuje przez pierwszy rok pracy

Pierwszy urlop obowiązuje przez pierwszy rok pracy

2010-07-08 12:07

Kodeks pracy posługuje się pojęciem "pierwszego urlopu" w kontekście pierwszego roku pracy, a nie pierwszego pracodawcy. W związku z tym, jeżeli pracownik podejmuje pracę po raz pierwszy w życiu, a następnie w ramach tego samego roku ją zmienia, to u obu pracodawców będzie korzystał z "pierwszego urlopu".

Przeczytaj także: Urlop wypoczynkowy - wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Pytanie: Pracownik zatrudniony jest w naszej firmie na czas określony od 19 kwietnia 2010 r. do 30 listopada 2010 r. Pierwsza jego praca po ukończeniu szkoły średniej była w okresie od 10 lutego 2010 r. do 17 kwietnia 2010 r. -wykorzystał tam 4 dni urlopu tj.32 godz. Czy obecnie należy mu się po 2 dni urlopu po przepracowaniu każdego miesiąca w naszej firmie?

Odpowiedź: Tak, ponieważ za „pierwszy urlop” należy uznać urlop przez cały pierwszy rok pracy.

Pierwszego urlopu nie trzeba zaokrąglać

Pracownik, w pierwszym roku pracy, nabywa prawo do tzw. pierwszego urlopu. Za każdy przepracowany miesiąc ma on prawo do 1/12 z 20 dni urlopu, czyli do 1,66 dnia urlopu. W przypadku pierwszego urlopu pracodawca nie ma obowiązku zaokrąglania urlopu do pełnego dnia, chociaż oczywiście może. W związku z tym pracodawca może udzielić pracownikowi zarówno 1,66 dnia, czyli 13 godzin i 17 minut, jak również 2 dni, czyli 16 godzin.

Pierwszy urlop obowiązuje przez cały pierwszy rok pracy

Kodeks pracy posługuje się pojęciem „pierwszego urlopu” w kontekście pierwszego roku pracy, a nie pierwszego pracodawcy. W związku z tym, jeżeli pracownik podejmuje pracę po raz pierwszy w życiu, a następnie w ramach tego samego roku ją zmienia, to u obu pracodawców będzie korzystał z „pierwszego urlopu”.

Przykład
Pracownik podjął swoją pierwszą pracę 1 marca 2010 r. Umowa została rozwiązana 31 maja. Od 11 sierpnia 2010 r. pracownik ponownie podjął pracę. U obu pracodawców należy naliczyć mu urlop zgodnie z zasadą, że za każdy przepracowany miesiąc pracownik otrzyma 1,66 dnia urlopu.

Podstawa prawna:
  • art. 153 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94).


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: