eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Czas pracy kierowców

Czas pracy kierowców

2010-06-18 12:28

Ustawę o czasie pracy kierowców stosuje się do wszystkich kierowców wykonujących przewóz drogowy, zatrudnionych na podstawie stosunku pracy, w tym umowy o pracę oraz wykonujących przewozy regularne na trasach nie przekraczających 50 km, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę lub innego stosunku prawnego.

Przeczytaj także: Czas pracy kierowców - nowe regulacje

Pytanie: W NZOZ-ie na podstawie umowy o pracę (podstawowy system czasu pracy, 2-miesięczny okres rozliczeniowy) zatrudniony jest pracownik na stanowisku kierowca - konserwator. Do jego obowiązków należy m.in. wykonywanie drobnych napraw w firmie oraz prowadzenie służbowego samochodu osobowego do 3,5 t. Są to wyjazdy głównie do filii zakładu, urzędów, kontrahentów.
  1. Jak należy planować i rozliczać czas pracy tego pracownika?
  2. Które przepisy o czasie pracy należy stosować? Czy stosujemy wobec tego pracownika przepisy regulujące czas jazdy?
  3. Czy pracownik ma prawo do przerw w czasie pracy, gdy np. prowadzi samochód 6 godzin dziennie?
  4. Czy pracownik powinien przedstawić w firmie zaświadczenie o dodatkowym zatrudnieniu?
  5. Jak ewidencjonować czas pracy tego pracownika?
  6. Czy należy prowadzić karty drogowe?
Odpowiedź: Czas pracy pracownika zatrudnionego na stanowisku kierowcy - konserwatora w NZOZ-ie, jeżeli do jego podstawowych obowiązków należy prowadzenie samochodu, powinien być planowany i rozliczany w oparciu o przepisy ustawy o czasie pracy kierowców.

1. Zadaniem pracownika jest prowadzenie pojazdu - należy stosować przepisy dotyczące kierowców

Ustawę o czasie pracy kierowców stosuje się do wszystkich kierowców wykonujących przewóz drogowy, zatrudnionych na podstawie stosunku pracy, w tym umowy o pracę oraz wykonujących przewozy regularne na trasach nieprzekraczających 50 km, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę lub innego stosunku prawnego. Przewozem drogowym jest zaś każda podróż odbywana w całości lub części po drogach publicznych przez pojazd, z ładunkiem lub bez, używanym do przewozu osób lub rzeczy. Jeżeli zatem pracownik zatrudniony na stanowisku kierowcy - konserwatora wykonuje przede wszystkim zadania kierowcy, jego czas pracy powinien być planowany i rozliczany zgodnie z przepisami ustawy o czasie pracy kierowców.

2. Nie tylko samo kierowanie pojazdem będzie czasem pracy kierowcy

Czasem pracy kierowcy jest czas od rozpoczęcia do zakończenia pracy, która obejmuje wszystkie czynności związane z wykonywaniem przewozu drogowego, w szczególności:
  • prowadzenie pojazdu,
  • załadowywanie i rozładowywanie oraz nadzór nad załadunkiem i wyładunkiem,
  • nadzór oraz pomoc osobom wsiadającym i wysiadającym,
  • czynności spedycyjne,
  • obsługę codzienną pojazdów i przyczep,
  • inne prace podejmowane w celu wykonania zadania służbowego lub zapewnienia bezpieczeństwa osób, pojazdu i rzeczy,
  • niezbędne formalności administracyjne
  • utrzymanie pojazdu w czystości.
Czasem pracy kierowcy jest również czas poza przyjętym rozkładem czasu pracy, w którym kierowca pozostaje na stanowisku pracy kierowcy w gotowości do wykonywania pracy, w szczególności podczas oczekiwania na załadunek lub rozładunek, których przewidywany czas trwania nie jest znany kierowcy przed wyjazdem albo przed rozpoczęciem danego okresu.

Do czasu pracy kierowcy wlicza się także przerwę w pracy trwającą 15 minut, którą pracodawca jest obowiązany wprowadzić, jeżeli dobowy wymiar czasu pracy kierowcy wynosi co najmniej 6 godzin.

Zgodnie z przepisami ustawy o czasie pracy kierowców czas pracy obejmuje wszystkie czynności wykonywane przez pracownika - kierowcę w czasie jego dobowej normy czasu pracy. W stosunku do kierowców wykonujących przewozy samochodem osobowym o dopuszczalnej macie całkowitej do 3,5 t oraz do kierowców wykonujących przewóz drogowy osób pojazdami skonstruowanymi lub trwale przystosowanymi i przeznaczonymi do przewozu więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą nie stosuje się przepisów rozporządzenia (WE) 561/06, a zatem nie rozlicza się odrębnie ich czasu jazdy. Wszystkie czynności wykonywane przez takiego pracownika (czas jazdy oraz czas wykonywania innych zadań) stanowią jego czas pracy.
Przeczytaj także: Nowe przepisy dla kierowców Nowe przepisy dla kierowców

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: