eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Wypłata wynagrodzenia za pracę: sposób można zmienić

Wypłata wynagrodzenia za pracę: sposób można zmienić

2010-05-27 12:14

Rozważmy następujący przypadek: pracownik zgodził się, aby przysługujące mu wynagrodzenie za pracę przekazywane było na jego osobisty rachunek bankowy. Po jakimś czasie zmienił jednak zdanie i wystosował do pracodawcy pismo, w którym prosił o wypłatę pensji w gotówce. Czy szef musi uwzględnić jego wniosek?

Przeczytaj także: Umowa o pracę: wynagrodzenie brutto czy netto?

Przypomnijmy, zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 86 § 2 K.p., wypłata wynagrodzenia za pracę powinna być dokonywana w formie pieniężnej, tj. w gotówce. Rozwój obrotu bezgotówkowego sprawił jednak, że ustawodawca zdecydował się wprowadzić regulację (por. art. 86 § 3 K.p.), na mocy której ciążący na szefie obowiązek wypłacenia wynagrodzenia może zostać spełniony w inny sposób niż do rąk własnych pracownika. Do tego jednak niezbędna jest bądź pisemna zgoda zainteresowanego, bądź to umieszczenie stosownych postanowień w tej kwestii w treści układu zbiorowego pracy.

Zasadniczo zatem pensja powinna trafiać do pracownika w formie pieniężnej. Jeżeli jednak pracownik wyrazi pisemną zgodę na inną formę zapłaty (np. przelew, przekaz pieniężny), nic nie soi na przeszkodzie, aby pracodawca realizował wypłacanie pensji inaczej niż w gotówce. Co jednak, jeżeli- tak, jak stało się to w omawianym przypadku- zatrudniony zmieni zdanie i zażyczy sobie, aby pensja trafiała wprost do jego rąk?

Odpowiedzi na powyższe pytanie na próżno szukać wśród obowiązujących przepisów prawa pracy, udziela jej jednak aktualne orzecznictwo. I tak, w wyroku z 1 lutego 2002 r. (I PKN 917/00, OSNP 2004, Nr 4, poz. 61) SN uznał, iż pracownik może cofnąć zgodę na wypłacanie wynagrodzenia za pracę w inny sposób niż w formie pieniężnej do jego rąk lub zmienić dyspozycję w tym zakresie.

W uzasadnieniu do powołanego orzeczenia kolejny raz potwierdzono, że zadaniem art. 86 K.p. jest szczególna ochrona wynagrodzenia pracowniczego, którego podstawowym przeznaczeniem jest finansowanie bieżącego utrzymania zatrudnionego oraz jego rodziny. W opinii SN to właśnie z tego przepisu wynika, że pracownik może zgodzić się na inny niż gotówkowy sposób wypłaty wynagrodzenia, ale też w każdej chwili ma prawo swą zgodę wycofać lub też zmodyfikować swoją wcześniejszą dyspozycję i zażyczyć sobie np., aby jego pieniądze trafiały na inne konto bankowe niż dotychczas.

Wobec powyższego zasadne wydaje się uznać, że pracodawca nie ma podstaw prawnych, aby nie zgodzić się na zmianę wcześniej wybranej przez pracownika formy wypłaty wynagrodzenia za pracę. Pracownik natomiast ma prawo wnioskować o zmianę sposobu przekazywania mu pensji, pomimo że wcześniej pisemnie wyraził swą akceptację dla zupełnie innego sposobu.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: