eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Dodatkowy urlop macierzyński w 2010r.

Dodatkowy urlop macierzyński w 2010r.

2010-05-25 13:15

Aby pracownica mogła skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego, musi złożyć odpowiedni wniosek. Wymiar tego urlopu zależy od ilości dzieci urodzonych przy jednym porodzie.

Przeczytaj także: Dodatkowy urlop macierzyński: terminy

Mam pracownicę, której termin porodu jest wyznaczony na maj 2010 r. Proszę o szersze wyjaśnienie przepisu art. 1821 Kodeksu pracy - dodatkowy urlop macierzyński. Czy pracownica musi przedstawić jakieś oświadczenie? Jak to ma wyglądać?

Aby pracownica mogła skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego, musi złożyć odpowiedni wniosek. Wymiar tego urlopu zależy od ilości dzieci urodzonych przy jednym porodzie.

Od 1 stycznia 2010 r. pracownica, o której mowa w pytaniu, oprócz podstawowego urlopu macierzyńskiego ma możliwość skorzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Wymiar tego urlopu wynosi:
  • w przypadku urodzenia jednego dziecka - do 2 tygodni w latach 2010-2011, do 4 tygodni w latach 2012-2013, do 6 tygodni od 2014 r.;
  • w przypadku urodzenia dwojga lub więcej dzieci przy jednym porodzie - do 3 tygodni w latach 2010-2011, do 6 tygodni w latach 2012-2013, do 8 tygodni od 2014 r.
Dodatkowy urlop jest udzielany jednorazowo, w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności, bezpośrednio po wykorzystaniu podstawowego urlopu macierzyńskiego. Skorzystanie z urlopu zależy od decyzji pracownicy. Podstawą udzielenia dodatkowego urlopu macierzyńskiego jest pisemny wniosek złożony pracodawcy co najmniej na 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Wniosek ten jest dla pracodawcy wiążący, co oznacza, że pracodawca nie może odmówić udzielenia dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Żądanie dodatkowego urlopu jest jednorazowe. Oznacza to, że pracownica może skorzystać z całego przysługującego jej wymiaru lub wnieść np. tylko o tydzień urlopu, ale w takim wypadku nie będzie mogła już później "dobrać" pozostałej części.

Ustawodawca przewidział również możliwość połączenia dodatkowego urlopu macierzyńskiego z wykonywaniem pracy u dotychczasowego pracodawcy w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. W takim przypadku dodatkowego urlopu macierzyńskiego udziela się na pozostałą część dobowego wymiaru czasu pracy, a pracownica otrzymuje zarówno wynagrodzenie za pracę, jak i zasiłek macierzyński w wysokości proporcjonalnej do wymiaru czasu pracy objętego dodatkowym urlopem macierzyńskim.

W okresie korzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego pracownica objęta jest ochroną przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem stosunku pracy oraz stosuje się do niej pozostałe przepisy dotyczące pracownic korzystających z urlopu macierzyńskiego.

Ważne! Z omawianego urlopu może także skorzystać pracownik - ojciec wychowujący dziecko (art. 1822 kp).

Podstawa prawna:
  • art. 1821, art. 1822 Kodeksu pracy.


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: