eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Wygaśnięcie umowy o pracę a areszt tymczasowy

Wygaśnięcie umowy o pracę a areszt tymczasowy

2010-05-18 09:37

Kodeks pracy przewiduje wygaśnięcie stosunku pracy w przypadku, gdy upłyną trzy miesiące nieobecności pracownika związanej z jego tymczasowym aresztowaniem. Jakie zdarzenie jest istotne dla obliczenia tego terminu? Czy liczy się data, z którą zatrudniony trafił "za kratki", czy też znaczenie ma moment powzięcia przez pracodawcę informacji o aresztowaniu?

Przeczytaj także: Kodeks pracy a wygaśnięcie umowy o pracę

Przypomnijmy, zgodnie z art. 66 § 1 K.p. umowa o pracę wygasa wraz z upływem 3 miesięcy absencji pracownika w firmie spowodowanej tymczasowym aresztowaniem, chyba że pracodawca już wcześniej podjął decyzję o natychmiastowym zwolnieniu zatrudnionego w trybie art. 52 § 1 K.p. Nieobecność pracownika spowodowana 3-miesięcznym pobytem w areszcie jest więc nieobecnością usprawiedliwioną, prowadzącą jednak do wygaśnięcia stosunku pracy. Skutek ten następuje z mocy prawa, nie istnieje zatem konieczność, aby pracodawca składał jakiekolwiek oświadczenie woli w tym zakresie.

Przepisy K.p. nie określają jednak, kiedy rozpoczyna się bieg trzymiesięcznego terminu, po upływie którego stosunek pracy tymczasowo aresztowanego wygasa. W odpowiedzi na postawione we wstępie pytanie należy posiłkować się zatem regulacjami ustawy z 6 czerwca 1997 r. – Kodeks postępowania karnego (Dz. U. Nr 89, poz. 555 ze zm.).

Przede wszystkim podkreślenia wymaga, że art. Art. 261 § 3 wspomnianego aktu stanowi, że o zastosowaniu tymczasowego aresztowania sąd jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić pracodawcę. Z art. 265 K.p.k. wynika natomiast, że okres tymczasowego aresztowania liczy się od dnia zatrzymania podejrzanego. W opinii SN (por. wyrok z 13 lutego 1997 r., I PKN 6/97, OSNP 1997, Nr 19, poz. 376), zasadę tę należy stosować również przy obliczaniu upływu okresu tymczasowego aresztowania z art. 66 § 1 K.p.

A zatem, trzymiesięczny termin z art. 66 § 1 K.p., po upływie którego stosunek pracy tymczasowo aresztowanego pracownika wygasa, rozpoczyna swój bieg w dniu zatrzymania zatrudnionego. Data, w której pracodawca powziął informację o aresztowaniu podwładnego, nie ma w świetle obowiązujących przepisów żadnego znaczenia.

Przy okazji poruszanego tu zagadnienia warto również przypomnieć, że wygaśnięcie umowy o pracę z powodu trzymiesięcznej nieobecności aresztowanego nie musi wcale oznaczać, że pracownik i pracodawca już nigdy nie odnowią swych relacji. Zgodnie bowiem z art. 66 § 2 K.p., pracodawca, pomimo wygaśnięcia stosunku pracy, jest obowiązany ponownie zatrudnić pracownika, jeżeli postępowanie karne zostało umorzone lub gdy w sprawie zapadł wyrok uniewinniający, a pracownik w ciągu 7 dni od uprawomocnienia się orzeczenia sądu zgłosił swój powrót do pracy.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: