eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › 2 dni na opiekę nad adoptowanym dzieckiem

2 dni na opiekę nad adoptowanym dzieckiem

2010-05-13 10:42

Rozważmy następującą sytuację: pracownik zatrudniony jest w dwóch firmach na pół etatu. Wraz z niepracującą żoną wychowuje pięcioletniego, adoptowanego syna. Czy w takim wypadku przysługują mu- na równi z rodzicem biologicznym- 2 dni zwolnienia od pracy na opiekę nad dzieckiem? A jeśli tak- czy fakt, że pracownik świadczy pracę na rzecz dwóch pracodawców w jakiś sposób modyfikuje jego uprawnienia?
Przypomnijmy, zgodnie z art. 188 K.p., pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Z wolnych dni może skorzystać zarówno matka, jak i ojciec. Kluczowe znaczenie dla uzyskania tego uprawnienia ma rzeczywiste wychowywanie dziecka do 14 roku życia, obojętne jest natomiast, czy dziecko jest biologiczne, przysposobione, czy np. wzięte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej.

Ponadto, możliwość uzyskania omawianego zwolnienia nie jest uzależniona ani od wymiaru czasu pracy, ani też od stażu, którym legitymuje się pracownik- z wnioskiem o tego rodzaju zwolnienie można wystąpić już od pierwszego dnia zatrudnienia. Jedyne ograniczenie wynika tu właściwie z art. 189 K.p., zgodnie z którym w przypadku, gdy oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni z dni wolnych może skorzystać tylko jedno z nich.

Żaden z obowiązujących przepisów prawa pracy, nie reguluje w sposób odmienny uprawnień związanych z rodzicielstwem w przypadku, gdy rodzic zatrudniony jest u więcej niż jednego pracodawcy. Zważywszy na ten fakt oraz na brzmienie art. 188 i 189 K.p. zasadne jest uznać, że prawo do 2 dni zwolnienia w związku z wychowaniem dziecka do 14 roku życia nie ulega modyfikacji w zależności od tego, czy pracownik świadczy pracę na rzecz jednego, czy kilku pracodawców.

Reasumując, wspomniany we wstępie pracownik ma prawo- podobnie jak rodzic biologiczny- do dwóch dni zwolnienia z tytułu opieki nad swym adoptowanym dzieckiem. Ani zatrudnienie w dwóch firmach, ani to, że w każdej z nich pracuje w niepełnym wymiarze czasu pracy nie wpływają w żaden sposób na uprawnienie wynikające z art. 188 K.p.- zatrudniony ma prawo przez 2 dni w roku kalendarzowym zajmować się swoją pociechą, o ile z uprawnienia tego nie korzysta drugi z rodziców.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.