eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Płaca nie niższa niż wynagrodzenie minimalne

Płaca nie niższa niż wynagrodzenie minimalne

2010-05-09 00:44

Rozważmy następującą sytuację: z ustalonego przez pracodawcę grafika wynikało, że pracownik (zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy za wynagrodzeniem minimalnym) ma przepracować w danym miesiącu jedynie 120 godzin. Gdy nadszedł dzień wypłaty okazało się, że pensja za ten miesiąc jest obniżona. Gdy pracownik zaoponował, pracodawca wytłumaczył, że niższe wynagrodzenie jest normalnym następstwem przepracowania mniejszej ilości godzin. Czy należy przyznać mu słuszność?

Przeczytaj także: Wynagrodzenie niższe niż minimalne tylko przez 1 rok

Przypomnijmy, art. 22 § 1 K.p. stanowi, że przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania określonego rodzaju pracy na rzecz swego szefa i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie przez niego wyznaczonym, a pracodawca- do zatrudniania podwładnego za wynagrodzeniem.

Obowiązkiem pracodawcy jest zatem nie tylko wypłata wynagrodzenia za pracę, ale także zagwarantowanie pracownikom tej pracy w takiej liczbie godzin, która powinna odpowiadać wymiarowi czasu pracy obowiązującemu w danym okresie rozliczeniowym (por. art. 130 § 1-2 K.p.). Określony w powołanym przepisie sposób ustalania obowiązującego pracownika wymiaru czasu pracy ma- co do zasady- zastosowanie w każdym systemie i rozkładzie czasu (odstępstwem od tej reguły jest m.in. praca w ruchu ciągłym).

W przypadku, gdy pracownik zatrudniony jest w okresie rozliczeniowym dłuższym niż miesięczny, to szef ma prawo w poszczególnych miesiącach planować jego pracę w sposób dość dowolny, pamiętając jednocześnie, że liczba godzin przepracowanych w całym okresie rozliczeniowym powinna odpowiadać wymiarowi czasu pracy, który obowiązuje w tym okresie.

W omawianym przypadku pracodawca zaplanował, że w danym miesiącu pracownik przepracuje stosunkowo małą liczbę godzin i w związku z tym zmniejszył jego wynagrodzenie. Biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy, postępowanie to było ze wszech miar nieprawidłowe. Dlaczego?

Otóż, nie można zapominać, że wzmiankowany we wstępie pracownik za swoją pracę otrzymywał minimalną pensję. Zgodnie natomiast z art. 6 ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu pracowników (Dz. U. Nr 200, poz. 1679 ze zm.), wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od wysokości minimalnego wynagrodzenia.

Jeżeli natomiast- ze względu na terminy wypłat niektórych składników wynagrodzenia lub rozkład czasu pracy- przysługująca pracownikowi pensja jest niższa od ustawowego minimum, to obowiązkiem pracodawcy jest jej wyrównanie do wysokości wynagrodzenia minimalnego (por. art. 7 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu).

Reasumując, pracownikowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy za wynagrodzeniem minimalnym należy wypłacić pełną kwotę wynagrodzenia nawet wówczas, gdy ze względu na ustalony harmonogram czasu pracy przepracował w danym miesiącu mniej niż wynika z czasu pracy, który obowiązuje w przyjętym przez firmę okresie rozliczeniowym.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: