eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Odprawa pośmiertna zawsze dla żony

Odprawa pośmiertna zawsze dla żony

2010-05-04 13:32

Rozważmy następującą sytuację: jeden z pracowników zmarł w wyniku ciężkich obrażeń, które odniósł w wypadku samochodowym. Po odprawę pośmiertną zgłosiła się jego żona. Czy firma ma obowiązek wypłacić jej to świadczenie skoro wiadomo, że małżeństwo to istniało jedynie "na papierze", a małżonkowie od wielu lat nie mieszkali razem?

Przeczytaj także: Odprawa pośmiertna albo ubezpieczenie na życie

Kwestie dotykające odprawy pośmiertnej znalazły uregulowanie w art. 93 K.p. W myśl tego przepisu, w razie śmierci pracownika, która nastąpiła w czasie trwania stosunku pracy lub w trakcie pobierania po jego ustaniu zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby, obowiązkiem pracodawcy jest wypłacić rodzinie zmarłego świadczenie pieniężne nazywane odprawą pośmiertną. Wysokość odprawy uzależniona jest od zakładowego stażu pracy i wynosi równowartość:
  • jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 10 lat,
  • trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 10 lat,
  • sześciomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 15 lat.

Najpierw jednak pracodawca musi ustalić grono osób uprawnionych do otrzymania świadczenia po zmarłym pracowniku. Musi się przy tym posiłkować art. 631 § 2 K.p, zgodnie z którym prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą po śmierci pracownika, w równych częściach, na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

W omawianym kontekście nie sposób nie podkreślić, że prawa majątkowe współmałżonka nie są uzależnione od posiadania przez niego uprawnień do renty rodzinnej przysługującej po zmarłym pracowniku czy też od spełnienia innych, dodatkowych warunków- małżonek nabywa je poprzez sam fakt pozostawania w związku małżeńskim ze zmarłym. Nie ma przy tym znaczenia, czy małżonkowie rzeczywiście pozostawali we wspólności małżeńskiej.

A zatem, w przypadku, o którym mowa we wstępie, pracodawca zobowiązany jest wypłacić żonie pracownika odprawę pośmiertną, nie zważając na to, że małżonkowie byli zwaśnieni i od dawna nie mieszkali razem. Jeżeli odmówi, to może spodziewać się, że sprawa znajdzie swój finał przed sądem pracy. Inaczej byłoby, gdyby małżonkowie pozostawali w separacji, która- o ile przepisy nie przewidują inaczej- ma skutki tożsame z rozwiązaniem małżeństwa przez rozwód.

Inne powinności związane ze śmiercią zatrudnionego

Przypomnijmy, wypłata świadczenia pośmiertnego rodzinie zmarłego to jeszcze nie koniec obowiązków związanych ze zgonem pracownika. Oprócz tego pracodawca zobligowany jest do:
  • wystawienia i wydania świadectwo pracy,
  • wypłacenia ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, jeśli taki przysługiwał zmarłemu pracownikowi.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: