eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Likwidacja jednostek budżetowych a rozwiązanie umowy o pracę

Likwidacja jednostek budżetowych a rozwiązanie umowy o pracę

2010-04-15 11:29

Przeczytaj także: Wcześniejsza emerytura nie chroni przed zwolnieniem


Odprawa nawet w małych jednostkach

Problemem często poruszanym jest w tym zakresie prawo do odprawy w wypadku wygaśnięcia stosunku pracy lub jego wypowiedzenia. Według przepisów wprowadzających pracownikom przysługują wtedy świadczenia przewidziane dla osób, z którymi stosunki pracy rozwiązuje pracodawca z przyczyn niedotyczących pracowników. Powstaje pytanie, czy odprawy przewidziane w przepisach o „zwolnieniach z przyczyn niedotyczacych pracowników” przysługują tylko w likwidowanych jednostkach spełniających warunek zatrudniania co najmniej 20 pracowników (tylko tacy pracodawcy podlegają pod te przepisy).

Przepisy wprowadzające nie odsyłają do przepisów o zwolnieniach z przyczyn niedotyczących pracowników – nie wskazują, że świadczenia przysługują na zasadach zawartych w tych przepisach. W art. 100 ust. 6 stwarzają odrębne, szczególne prawo do świadczenia (odprawy) związanego z zakończeniem stosunku pracy. Nie można w związku z tym przyjąć, że świadczenie pieniężne związane z zakończeniem stosunku pracy przysługuje jedynie w likwidowanych zakładach, gdzie jest zatrudnionych co najmniej 20 pracowników.

Pracownicy likwidowanych jednostek powinni otrzymać odprawy nawet wówczas, gdy stan zatrudnienia jest mniejszy niż 20 pracowników. Kwestię należności odpraw regulują bowiem w tej sytuacji mające charakter szczególnych przepisy wprowadzające, które w wyjątkowy sposób ustalają prawo do świadczenia pieniężnego dla pracowników w związku ze zmianami ustawowymi powodującymi likwidację wielu jednostek budżetowych, także tych z bardzo małym stanem zatrudnienia.

W razie wygaśnięcia stosunku pracy lub wcześniejszego wypowiedzenia z powodu likwidacji gospodarstwa pomocniczego lub zakładu budżetowego pracownikom przysługuje odprawa pieniężna. Kwota otrzymywana z tego tytułu przez poszczególnych pracowników zależy wyłącznie od zakładowego stażu pracy, czyli zatrudnienia w danym zakładzie pracy lub u jego poprzedników prawnych. Odprawa wynosi:
  • miesięczne wynagrodzenie – jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 2 lata,
  • 2-miesięczne wynagrodzenie – jeżeli pracownik był zatrudniony od 2 do 8 lat,
  • 3-miesięczne wynagrodzenie – jeżeli pracownik był zatrudniony dłużej niż 8 lat.

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: