eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Likwidacja jednostek budżetowych a rozwiązanie umowy o pracę

Likwidacja jednostek budżetowych a rozwiązanie umowy o pracę

2010-04-15 11:29

Konsekwencją zmian wynikających z nowych przepisów o finansach publicznych jest likwidacja wielu jednostek budżetowych. Ustawa z 27.8.2009 r. Przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych (Dz.U. Nr 157, poz. 1241) tworzy szczególne zasady załatwienia spraw pracowniczych wynikających z tej likwidacji.

Przeczytaj także: Wcześniejsza emerytura nie chroni przed zwolnieniem

Proces likwidacji państwowych zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych państwowych jednostek budżetowych oraz gospodarstw pomocniczych gminnych, powiatowych i wojewódzkich jednostek budżetowych kończy się 31.12.2010 r. Dotyczy to również gminnych, powiatowych i wojewódzkich zakładów budżetowych, za wyjątkiem prowadzących działalność w zakresie:
  • gospodarki mieszkaniowej i gospodarowania lokalami użytkowymi,
  • dróg, ulic, mostów, placów oraz organizacji ruchu drogowego,
  • wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych, utrzymania czystości i porządku oraz urządzeń sanitarnych, wysypisk i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, zaopatrzenia w energię elektryczną i cieplną oraz gaz,
  • lokalnego transportu zbiorowego,
  • targowisk i hal targowych,
  • zieleni gminnej i zadrzewień,
  • kultury fizycznej i sportu, w tym utrzymywania terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych,
  • utrzymywania różnych gatunków egzotycznych i krajowych zwierząt, w tym w szczególności prowadzenia hodowli zwierząt zagrożonych wyginięciem, w celu ich ochrony poza miejscem naturalnego występowania,
  • cmentarzy.
Siłą rzeczy sytuacja ta odbija się w znaczący sposób na kwestiach zatrudnienia pracowników tych jednostek. Przepisy wprowadzające w art. 100 zawierają w tym względzie odrębną od KP i pragmatyk zawodowych regulację dotyczącą zakończenia zatrudnienia, stworzoną na potrzeby tych konkretnych zmian, które wynikają z nowej ustawy o finansach publicznych.

Obowiązki informacyjne

Kierownik likwidowanej jednostki ma obowiązek powiadomić na piśmie pracowników o zmianach, jakie mają nastąpić w ich stosunkach pracy, w tym o skutkach nieprzyjęcia nowych warunków pracy lub płacy.

Minimalna treść informacji to:
  • zasady wygaśnięcia stosunku pracy w związku z likwidacją wskazane w art. 100 ustawy,
  • konsekwencje otrzymania propozycji nowych warunków zatrudnienia, w tym odmowy przyjęcia tej propozycji,
  • przewidywany okres likwidacji, z podaniem przyjętej daty końcowej.
Do pracowników likwidowanych jednostek, którzy zostaną przejęci przez innego pracodawcę, stosujemy art. 231 § 4 KP. Mogą oni zatem w ciągu 2 miesięcy od przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę rozwiązać stosunek pracy bez wypowiedzenia, jedynie za 7-dniowym uprzedzeniem. Rozwiązanie stosunku pracy w tym trybie powoduje dla pracownika skutki, jakie przepisy prawa pracy wiążą z rozwiązaniem stosunku pracy za wypowiedzeniem przez pracodawcę.

Wygaśnięcie stosunku pracy lub propozycja dalszego zatrudnienia

Z dniem zakończenia likwidacji, co do zasady, stosunki pracy pracowników likwidowanych podmiotów wygasną. Jako datę końcową przyjęto tutaj – zgodnie z datą końcową procesu likwidacji – 31.12.2010 r. Do wygaśnięcia stosunku pracy nie dojdzie wówczas, gdy pracownik dostanie propozycję nowych warunków pracy lub płacy po 31.12.2010 r. Propozycję tę pracownik powinien otrzymać najpóźniej na 30 dni przed datą zakończenia likwidacji, z zastrzeżeniem, że nie później niż z dniem 30.11.2010 r. Propozycję składa:
  • organ dokonujący likwidacji zakładu budżetowego,
  • kierownik jednostki budżetowej, przy której działało gospodarstwo pomocnicze.
Pracownik nie musi przyjmować propozycji. Odmowa jej przyjęcia powoduje jednak, że stosunek pracy wygasa w ciągu 15 dni od dnia złożenia propozycji. Wynika z tego, że pracownik powinien w zasadzie odpowiedzieć na propozycję niezwłocznie.

 

1 2 3

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: