eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Jaka rekompensata za godziny nadliczbowe kierowcy?

Jaka rekompensata za godziny nadliczbowe kierowcy?

2010-04-18 00:46

Przeczytaj także: Limit godzin nadliczbowych kierowcy


Natomiast jeżeli to pracownik zwraca się do pracodawcy o udzielenie mu czasu wolnego, udziela się go proporcjonalnie do liczby przepracowanych godzin nadliczbowych. W praktyce oznacza to więc, że za 1 godzinę pracy nadliczbowej pracownik nabywa prawo do 1 godziny czasu wolnego udzielonego mu na jego wniosek (w proporcji 1:1).

Przepisy w tym przypadku nie określają jednak terminu, w jakim pracodawca, w razie uwzględnienia wniosku pracownika, powinien udzielić mu czasu wolnego. Najlepiej byłoby, gdyby pracodawca i pracownik uzgodnili termin, w jakim pracownik odbierze czas wolny w zamian za godziny nadliczbowe. Jeżeli jednak tak się nie stanie, rozliczenie czasu wolnego powinno nastąpić bądź w ciągu obowiązującego pracownika okresu rozliczeniowego (zgodnie z zasadą, że wszystkie kwestie związane z czasem pracy powinny być, w braku szczególnych uregulowań, rozliczane w obrębie okresu rozliczeniowego), albo w granicach roku kalendarzowego (zgodnie przyjętym rocznym limitem godzin nadliczbowych).

3. Uwaga na okresy odpoczynku!

W każdej dobie kierowcy przysługuje prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku. Doba zaś to kolejne 24 godziny poczynając od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Oznacza to, że w ramach tych 24 godzin pracodawca ma obowiązek udzielenia pracownikowi co najmniej 11 godzin odpoczynku dobowego. Odpoczynek ten nie może być dzielony na odcinki krótsze, nawet w sytuacji, gdyby po ich zsumowaniu pracownik odpoczywał przez 11 lub nawet więcej godzin.

Wykonywanie przez pracownika pracy przez 19 godzin na dobę powoduje, iż odpoczynek dobowy wynosi jedynie 5 godzin.

Udzielenie nieprzerwanego odpoczynku dobowego jest obowiązkiem pracodawcy, od którego, bez względu na zaistniałe okoliczności, nie może się uwolnić. Ponadto korzystanie przez pracownika ze wskazanego odpoczynku dobowego jest jego prawem, którego nie może się zrzec ani przenieść na inną osobę.

W związku z tym, w sytuacji opisanej w pytaniu, polecenie pracownikowi pracy przez 18-19 godzin spowoduje, że pracodawca naruszy przepisy o czasie pracy i w razie kontroli PIP narazi się na karę ze strony inspektora.

Podstawa prawna:
  • art. 128 § 3 pkt 1, art. 132 § 1, art. 1511, art. 1512, art. 281 pkt 5 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94),
  • art. 14 ust. 1, art. 20 ust. 1 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (Dz.U. z 2004 r. nr 92, poz. 879).


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.

poprzednia  

1 2

  • Nadgodziny

    Witam. Pracuję w systemie równoważnym. Z okresem rozliczeniowym 4 miesięcznym. Od listopada przepracowałem do 9 stycznia 580 godzin. Od 11 ...

  • Godziny nadliczbowe

    Witam, chciałbym się dowiedzieć jak to naprawdę jest z godzinami nadliczbowymi. Pracuje w systemie 3 zmianowym po 8h 5x w tyg. Z tych informacji ...

  • Więcej porad znajdziesz w dziale Porady WIĘCEJ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: