eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Przyrzeczona umowa o pracę: gdy szef się uchyla

Przyrzeczona umowa o pracę: gdy szef się uchyla

2010-04-14 09:29

Przeczytaj także: Nawiązanie stosunku pracy a niepodjęcie obowiązków


Gdy pracodawca się uchyla

Z art. 390 § 1 K.c. wynika, że w przypadku, gdy strona zobowiązana do zawarcia umowy przyrzeczonej uchyla się od jej zawarcia, to druga strona może żądać naprawienia szkody, którą poniosła przez to, że liczyła na zawarcie takiej umowy. Wspomniane w przepisie „uchylenie się od zawarcia umowy przyrzeczonej” jest tożsame z niewykonaniem zobowiązania zawarcia tejże umowy. Warto jednak zaznaczyć, iż w opinii SN (por. wyrok z 14 grudnia 1999 r., II CKN 624/98), za niewykonanie umowy w rozumieniu art. 390 § 1 K.c. uznana może by nawet nieuzasadniona zwłoka pracodawcy w doprowadzeniu do ostatecznego podpisania umowy przyrzeczonej.

Zawiedziony pracownik, który chce pociągnąć niedoszłego szefa do odpowiedzialności odszkodowawczej, musi jednak wykazać:
  • zawinione przez pracodawcę uchylenie się od zawarcia umowy przyrzeczonej (niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania),
  • szkodę,
  • istnienie normalnego związku przyczynowego między niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem zobowiązania a szkodą.

Z drugiej strony, aby uniknąć tej odpowiedzialności, pracodawca musi udowodnić, że na niewywiązanie się ze zobowiązania miały w pływ okoliczności od niego niezależne (brak winy).

Czego może domagać się pracownik in spe?

Uchylający się od zawarcia umowy przyrzeczonej pracodawca może spodziewać się, że niedoszły pracownik zażąda:
  • naprawienia szkody, którą poniósł przez to, że liczył na zawarcie umowy o pracę (skutek słabszy),
  • zawarcia umowy przyrzeczonej (skutek silniejszy).

Wybór roszczenia spoczywa w wyłącznej gestii pracownika

Granice odszkodowania

Zgodnie z art. 390 § 1 K.c., jeżeli strona zobowiązana do zawarcia umowy przyrzeczonej uchyla się od jej zawarcia, to druga strona może wówczas żądać naprawienia szkody, którą poniosła przez to, że liczyła na zawarcie umowy przyrzeczonej.

Odpowiedzialność odszkodowawcza wynikająca ze wspomnianego przepisu ograniczona jest do tzw. negatywnego interesu umowy. Co to oznacza w praktyce? Chodzi tu o to, że ewentualne odszkodowanie z tytułu niezawarcia umowy przyrzeczonej obejmuje szkody wynikłe z tego, że niedoszły pracownik liczył na jej nawiązanie. Poza ramami szkody pozostają natomiast konsekwencje niewykonania tej umowy.

Ustawodawca nie zastrzega jednak, że ta ograniczona szkoda obejmuje jedynie straty, Dlatego też, zasięg odszkodowania powinien być ustalany w oparciu o regulację wynikającą z art. 361 § 2 K.c., zgodnie z którą naprawienie szkody obejmuje straty, które poszkodowany poniósł, oraz korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby w umowie przedwstępnej strony ustaliły odmienny zakres odszkodowania.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: