eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Prawa autorskie: utwór inspirowany a opracowanie

Prawa autorskie: utwór inspirowany a opracowanie

2010-04-14 11:40

Utwór inspirowany to każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, który posiada tę cechę, że powstał na skutek pobudki wynikającej z cudzego utworu.
Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. nie definiuje wprost pojęcia utworu inspirowanego. Jednak z art. 2 ustawy można wywnioskować, że dzieło inspirowane ma charakter samoistny, a jego twórca posiada pełnię praw autorskich. Wyodrębnienie takiego utworu przez ustawodawcę daje podstawę do stwierdzenia, że do stworzenia utworu inspirowanego nie jest potrzebna zgoda podmiotu uprawnionego do dzieła, które dało podstawy do inspiracji. Zgodnie z orzeczeniem SN „jeżeli twórczość została tylko podbudowana przez cudze dzieło, lecz autor nie przejmuje do swego utworu, ani treści, ani formy cudzego dzieła, to ma się wtedy do czynienia z twórczością samodzielną” (orzeczenie SN z dnia 10 maja 1963 r., II CR 128/63; OSNCP 1964/4).

Dozwolona inspiracja w reklamie

Reklama i promocja są szczególnie istotną kwestią dla współczesnego przedsiębiorcy, który chce rozwijać swoją firmę. Odpowiednia kampania reklamowa przekłada się bezpośrednio na jego sukces, w tym także finansowy. Tak wiec warto zadbać o aspekt prawny inspiracji w reklamie. Przede wszystkim należy pamiętać, że pomysł czy idea nie podlega ochronie prawnoautorskiej. W przypadku reklamy pomysł czy koncepcja ma zasadnicze i kluczowe znaczenie, gdyż dzięki niemu może nastąpić konkretyzacja choćby wstępnej prezentacji kampanii reklamowej.

Mimo wszystko ochronie podlega końcowa forma takiej prezentacji, a nie pomysł na jakim została oparta. Twórca reklamy może zainspirować się inną reklamą, jednak musi uważać, by w efekcie końcowym nie doszło do opracowania czyjegoś dzieła. Granica między opracowaniem utworu a utworem powstałym z inspiracji jest bardzo delikatna. Z orzecznictwa SN wynika, że kryterium rozgraniczającym w każdym przypadku jest poziom twórczego przetworzenia elementów dzieła inspirującego. Oznacza, to że inspirując się czyimś dziełem musimy uważać, by inspiracja była tylko impulsem do stworzenia czegoś nowego a nie przekształciła się w plagiat.

Naruszenie dóbr osobistych twórcy

Jeśli okaże się, że nasza praca jest opracowaniem tj. utworem, który czerpie z innego utworu nie tylko treść, ale i formę to dojdzie do naruszenia praw autorskich. Bezprawność działania powstaje wówczas, gdy stworzymy utwór zależny bez zgody pierwotnego twórcy. Wynika to z przysługującego twórcy prawa do integralności treści i formy utworu, a także rzetelnego jego wykorzystania. Stopień naruszenia dobra osobistego twórcy będzie oceniany według kryterium obiektywnego, nie zaś subiektywnego odczucia osoby zainteresowanej(orzeczenie SN z dnia 21 września 2006 r., I CSK 118/06; OSNC 2007/5/77). Oznacza to, że odpowiedzialność ta ma charakter obiektywny i jest niezależna od winy czy złej woli osoby naruszającej.

Wśród środków ochrony prawnej twórcy przysługuje grupa roszczeń: roszczenie o zaniechanie, roszczenie o usunięcie skutków naruszenia, roszczenie o zadośćuczynienie oraz roszczenie zapłaty sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny. Należy zaznaczyć, że roszczenie o zadośćuczynienie za doznaną krzywdę przysługuje twórcy dodatkowo i wyłącznie w sytuacji, gdy naruszenie jego praw było zawinione. Jest roszczeniem alternatywnym wobec roszczenia zapłaty sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Licencja wyłączna mocna

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.