eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę w orzecznictwie

Cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę w orzecznictwie

2010-03-31 10:23


Adresatem oświadczenia tylko zainteresowany

Bezapelacyjnie pracodawca powinien pamiętać, że dla skuteczności oświadczenia o wycofaniu złożonego wypowiedzenia umowy o pracę istotne znaczenie ma właściwe zaadresowanie. Wskazane jest, aby adresatem takiego oświadczenia był sam zainteresowany. W przeciwnym razie może okazać się, że jest ono nieskuteczne. W podobnym tonie wypowiedział się SN w wyroku z 7 marca 2006 r. (I PK 128/05, OSNP 2007 Nr 5-6, poz. 66), stwierdzając, że adresatem oświadczenia woli pracodawcy o cofnięciu wypowiedzenia jest pracownik. Złożenie takiego oświadczenia innej osobie, choćby nawet był to przedstawiciel organizacji związkowej reprezentujący pracownika, jest bezskuteczne dopóty, dopóki oświadczenie to nie dotrze do pracownika w sposób umożliwiający zapoznanie się z jego treścią.

Wycofanie wypowiedzenia mailem?

W obecnych czasach, wraz z rozwojem różnorodnych środków komunikacji, tradycyjne, wyrażane na papierze, oświadczenia woli odchodzą powoli do lamusa. Coraz częściej zdarza się, że pracodawca przesyła wypowiedzenie umowy o pracę (oświadczenie o cofnięciu wypowiedzenia) np. za pośrednictwem faksu czy poczty elektronicznej. W świetle obowiązującego prawa taka forma jest jak najbardziej dopuszczalna, przy czym trzeba zwrócić uwagę, że oświadczenie woli wyrażone w postaci elektronicznej jest złożone innej osobie z chwilą, gdy wprowadzono je do środka komunikacji elektronicznej w taki sposób, żeby osoba ta mogła zapoznać się z jego treścią (art. 61 § 2 K.c.).

W tym kontekście warto przywołać też stanowisko SN zaprezentowane w wyroku z 23 listopada 2007 r. (IV CSK 228/07, OSNC-ZD 2008, Nr 3, poz. 88), w którym to wskazano, że przesłanie treści oświadczenia woli faksem spełnia jedynie warunki uprawdopodobnienia za pomocą pisma. W uzasadnieniu do powołanego orzeczenia podkreślono, że oświadczenie woli przesłane faksem może być postrzegane jedynie przez pryzmat „początku dowodu na piśmie”.

Czasami konieczna zgoda pracownika

Jeżeli zdarzy się tak, że pismo o wycofaniu wypowiedzenia umowy o pracę trafi do pracownika po terminie w skazanym w art. 61 § 1 K.c. (czyli później niż oświadczenie woli o wypowiedzeniu), to dla jego skuteczności koniecznie jest spełnienie jeszcze jednego warunku. A mianowicie, pracownik, do którego adresowane jest to oświadczenie musi wyrazić zgodę na zmianę decyzji pracodawcy. Potwierdza to utrwalona już linia orzecznicza (por. uchwała SN z 23 października 1986 r., III PZP 62/86, OSNCP 1987 nr 10, poz. 156 ), z której wynika, że skuteczne cofnięcie przez pracodawcę wypowiedzenia pracownikowi stosunku pracy wymaga zgody tego pracownika, nawet jeżeli wcześniej pracownik odwołał się od wypowiedzenia do sądu pracy.

Zobacz także

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

MENU
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.