eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Praca na pół etatu a przerwa na karmienie

Praca na pół etatu a przerwa na karmienie

2010-04-02 01:10

Pracownica ma prawo do jednej, 30-minutowej przerwy na karmienie, gdyż jej czas pracy nie przekracza 6 godzin dziennie. Pracownica i pracodawca powinni wspólnie ustalić sposób wykorzystania tej przerwy, np. przyjąć, że pracownica będzie pracowała krócej o te 30 minut, a więc od 8.00 do 11.30.

Przeczytaj także: Czas pracy w 2010 r.

Pytanie: Pracownica, która ma prawo do urlopu wychowawczego, wystąpiła o obniżenie wymiaru czasu pracy do 1/2 etatu, czyli 4 godzin dziennie. Czy taka pracownica ma prawo do jednej, 30-minutowej przerwy na karmienie piersią? Będzie ona pracowała codziennie od godziny 8.00 do 12.00 Jeśli przerwa się należy, jak ustalić godziny pracy? Czy można przyjąć, że pracownica będzie pracowała krócej o te 30 minut, a więc od 8.00 do 11.30?

Odpowiedź: W opisanym przypadku pracownica ma prawo do jednej, 30-minutowej przerwy na karmienie, gdyż jej czas pracy nie przekracza 6 godzin dziennie. Pracownica i pracodawca powinni wspólnie ustalić sposób wykorzystania tej przerwy, np. przyjąć, że pracownica będzie pracowała krócej o te 30 minut, a więc od 8.00 do 11.30.

Pracownicy, która karmi dziecko piersią, bez względu na rodzaj łączącej ją z pracodawcą umowy o pracę przysługują przerwy na karmienie. Czas tych przerw wliczany jest do czasu pracy, karmiąca zachowuje więc za ten okres prawo do wynagrodzenia. Ich długość i liczba zależy od wymiaru czasu pracy pracownicy. I tak, gdy pracownica pracuje:
  • krócej niż 4 godziny dziennie przerwa w ogóle jej nie przysługuje,
  • od 4 do 6 godzin dziennie - ma prawo do jednej przerwy o długości 30 lub 45 minut (w zależności od tego, czy karmi jedno, czy więcej dzieci - np. urodziła bliźnięta),
  • dłużej niż 6 godzin dziennie przysługują jej dwie 30 lub 45-minutowe przerwy (w zależności od tego, czy karmi jedno, czy więcej dzieci - np. urodziła bliźnięta).
Trzeba podkreślić, że nawet w przypadku wykonywania pracy przez kobietę w niższym wymiarze niż 4 godziny dziennie pracodawca może udzielić jej przerwy na karmienie. Takie działanie jest bowiem zgodne z ogólną zasadą Kodeksu pracy, zgodnie z którą pracownika można zawsze potraktować korzystniej niż nakazują przepisy prawa pracy. Co więcej, w przepisach wewnątrzzakładowych pracodawca może zadecydować np., że przerwy na karmienie są dłuższe niż to określa Kodeks pracy, lub jest ich więcej niż 2.

Jeśli chodzi o sposób wykorzystywania przerw na karmienie piersią, należy kierować się tą samą zasadą. Jeśli więc jest to możliwe, pracodawca i pracownica powinni ustalić dogodny dla obu stron sposób korzystania z tego uprawnienia. Oczywiście korzystanie z takiej przerwy na początku lub na końcu dnia pracy, a więc faktyczne skrócenie wymiaru czasu pracy karmiącej pracownicy, wydaje się najdogodniejsze.

Podstawa prawna:
  • art. 187 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94).


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.
Przeczytaj także: Ile godzin pracy w 2022 roku? Ile godzin pracy w 2022 roku?

oprac. : Anna Tomkowska / Portal Kadrowy Portal Kadrowy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: