eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckie › Usługi: co powinna zawierać umowa o dzieło?

Usługi: co powinna zawierać umowa o dzieło?

2010-03-09 00:55

Przeczytaj także: Nierzetelni fachowcy karani przez UOKiK


Usługi specjalne

Z różnych względów, niektóre rodzaje usług świadczonych na rzecz konsumentów, traktowane są przez ustawodawcę w szczególny sposób. Jedna z grup szczególnych to usługi, do których dostęp ma istotny wpływ na poziom życia, zwane usługami powszechnymi lub o charakterze ogólnym, czyli takie, jak dostawa energii elektrycznej, dostawa wody czy podłączenie telefonu. Dla każdego z tych rodzajów usług istnieją odrębne przepisy mówiące o tym, jakie obowiązki mają dostawcy usług, w jaki sposób konsumenci mogą je reklamować, itp.

Inną szczególną grupą usług są usługi finansowe, czyli usługi bankowe i ubezpieczeniowe. Również w tym przypadku należy stosować przepisy szczegółowe.

W dalszej części naszej broszury nie zajmujemy się usługami powszechnymi i finansowymi.

PANI KASIA WYMIENIA OKNA

Pani Kasia ma dość swoich okien, są stare, trzeba je rozkręcać do mycia i sąsiadki się śmieją, że u niej ciągle bez zmian. Pani Kasia jest zdecydowana wymienić okna przed świętami – „żeby nie wiem co!” Sprawdziła już ceny w różnych firmach i wybrała najtańszą z nich. Teraz udało jej się „zaciągnąć” tam męża i jest zła, że mąż zamiast podpisać zamówienie, zadaje wiele pytań. Pani Kasia nie tylko nie powinna być zła na męża, że zadaje pytania, ale jak każdy konsument, który przychodzi do przedsiębiorcy (usługodawcy, sprzedawcy), powinna pamiętać o tym, iż ma prawo domagać się zapewnienia odpowiednich, w stosunku do dzieła, które zamawia (towaru, który zamierza kupić), warunków jego wyboru, a dodatkowo powinna uzyskać wszelkie niezbędne do prawidłowego korzystania z niego instrukcje i dokumenty.


Wszystkie informacje, których udziela usługodawca/sprzedawca, są częścią zawieranej umowy!

Usługa (dzieło) jako towar konsumpcyjny

Za rzecz ruchomą uważa się wszystkie rzeczy materialne z wyjątkiem gruntów i budynków związanych z gruntem (czyli nieruchomości). Rzeczą ruchomą jest zarówno stół, jak i zwierzę w sklepie zoologicznym. Rzecz ruchoma sprzedawana konsumentowi jest towarem konsumpcyjnym.

Również dzieło – rzecz ruchoma – powstające w efekcie realizacji umowy o dzieło, zawieranej między konsumentem i profesjonalistą (usługodawcą), traktowane jest w prawie odpowiednio jak towar konsumpcyjny.

To powoduje, że wszystkie prawa i obowiązki usługodawców i konsumentów, związane z zawieraniem i wykonywaniem umów o dzieło, których rezultatem jest rzecz ruchoma, są dokładnie takie same jak prawa i obowiązki sprzedawców i konsumentów, związane z zawieraniem i wykonywaniem umów sprzedaży.

PANI KASIA ZAWIERA UMOWĘ

Jeśli więc Pani Kasia uda się do sklepu i kupi okna, to okna te są towarem konsumpcyjnym. Pani Kasia może się zdecydować na zlecenie montażu okien sprzedawcy, czyli tej firmie, w której okna kupiła. W tej sytuacji musi zawrzeć ze sprzedawcą dwie umowy: umowę sprzedaży, której rezultatem będzie kupno okien i umowę o dzieło, której rezultatem będzie zamontowanie okien. Może też zlecić montaż okien zupełnie innej firmie i wtedy każda z jej dwóch umów będzie zawarta z innym profesjonalistą. Jednak każda z tych umów powinna być zawarta i wykonana zgodnie z opisanymi niżej przepisami.

Pierwsza z tych umów powinna być zawarta i wykonana zgodnie z przepisami o sprzedaży konsumenckiej. Druga umowa już nie. W przypadku natomiast, gdy Pani Kasia zdecyduje się na zawarcie umowy, której przedmiotem jest wykonanie okien na jej szczególne zamówienie, o nietypowych rozmiarach - zawiera umowę o dzieło, będące rzeczą ruchomą. Ta umowa powinna być zawarta i wykonana zgodnie z przepisami o sprzedaży konsumenckiej.

poprzednia  

1 2 3 ... 10 ... 12

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: