eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckie › Usługi: co powinna zawierać umowa o dzieło?

Usługi: co powinna zawierać umowa o dzieło?

2010-03-09 00:55

Przeczytaj także: Nierzetelni fachowcy karani przez UOKiK


PANI KASIA KUPUJE OD AKWIZYTORA

Do Pani Kasi przyszedł przedstawiciel firmy i zaproponował jej wymianę okien. Pani Kasia podpisała umowę, ale po naradzie z mężem doszła do wniosku, że lepiej odłożyć remont do wiosny.
Pani Kasia może odstąpić od umowy sprzedaży zawartej w ten sposób (poza lokalem przedsiębiorstwa) w terminie dziesięciu dni (składając stosowne oświadczenie na piśmie) od dnia zawarcia umowy. Jeżeli Pani Kasia nie została poinformowana na piśmie o prawie odstąpienia od umowy, bieg terminu dziesięciodniowego rozpoczyna się od dnia uzyskania informacji o prawie odstąpienia (nie później jednak niż po upływie trzech miesięcy od jej wykonania).


W przypadku umów zawartych poza lokalem przedsiębiorstwa, na niekorzyść konsumentów wpływa przede wszystkim element zaskoczenia: spotkania promocyjne, publiczne prezentacje, wizyty w domu i miejscu pracy konsumenta, naciąganie na ulicy. Również zbieranie ofert poza siedzibą przedsiębiorcy, nawet jeśli umowa jest później zawierana w tej siedzibie, czyni umowę zawartą w ten sposób – umową poza lokalem handlowym.

Informacje podane w tej broszurze dotyczą sytuacji, w których usługa wykonywana jest przez profesjonalistę na rzecz konsumenta. Za konsumenta uważa się osobę fizyczną dokonującą czynności prawnej, nie związanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową.

Usługodawca/sprzedawca – osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna nie będąca osobą prawną, której ustawa przyznaje zdolność prawną, wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą.

W broszurze wykorzystano następujące przepisy prawne:
  • ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z dnia 18 maja 1964 r., Nr 16, poz. 93 ze zmianami),
  • ustawa z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z dnia 5 września 2002 r., Nr 141, poz. 1176 ze zmianami),
  • ustawa z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz. U. z dnia 31 marca 2000 r., Nr 22, poz. 271 ze zmianami).

poprzednia  

1 ... 11 12

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: