eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Oczekiwanie na świadczenie rehabilitacyjne a wypowiedzenie umowy

Oczekiwanie na świadczenie rehabilitacyjne a wypowiedzenie umowy

2010-02-23 10:39

Przeczytaj także: Rozwiązanie umowy o pracę możliwe w okresie ochronnym?


Warunkiem koniecznym umożliwiającym rozwiązanie umowy jest jednak to, aby po okresie ochronnym pracownik był nadal niezdolny do pracy. Jeśli bowiem po tym czasie pracownik zgłosi pracodawcy swoją gotowość do podjęcia zatrudnienia na skutek odzyskania zdolności do pracy, w takim przypadku pracodawca nie będzie mógł skorzystać już z powyższego uprawnienia.

Ważne!
Odmowa przyznania świadczenia przyspiesza moment rozwiązania umowy

Jeżeli do 21 lutego 2010 r. zostanie wydana decyzja ZUS odmawiająca przyznanie pracownikowi świadczenia rehabilitacyjnego, w takiej sytuacji, już od momentu uprawomocnienia się tej decyzji, będzie możliwe rozwiązanie umowy w trybie art. 53 kp., jeśli pracownik dalej pozostanie niezdolny do pracy.

Jeżeli jednak pracownik nie otrzymał świadczenia rehabilitacyjnego i po 14 lutego 2010 tj. po zakończeniu zwolnienia lekarskiego stawi się do pracy, pracodawca będzie zobowiązany do skierowania go na kontrolne badania lekarskie mające na celu stwierdzenie jego zdolności do wykonywania pracy.

Warto zwrócić uwagę także na fakt, iż jeśli pracodawca nie ma informacji czy została wydana już decyzja ZUS w zakresie świadczenia rehabilitacyjnego, powinien odczekać na upływ okresu ochronnego i dopiero podjąć działania zmierzające do rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę.

Zdaniem SN: Zanim zwolnisz poczekaj na decyzję

Pracodawca, wiedząc o niezdolności do pracy pracownika, powinien brać pod uwagę, iż w momencie rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia nie upłynął jeszcze 3-miesięczny okres pobierania świadczenia rehabilitacyjnego. Ochrona trwa nawet wtedy, gdy pracodawca nie mógł wiedzieć o tym, że pracownik otrzyma to świadczenie z opóźnieniem. Zdaniem SN pracodawca wcześniej rozwiązujący umowę o pracę nie zachowuje koniecznej staranności i narusza ochronę przed zwolnieniem wynikającą z art. 53 par. 1 pkt 1 lit. b kp. Pracodawca nie może bowiem żądać, by pracownik niezwłocznie po zakończeniu okresu zasiłkowego udokumentował prawo do świadczenia rehabilitacyjnego (Wyrok Sądu Najwyższego z 6 kwietnia 2007 r., II PK 263/06)

2. Urlop wypoczynkowy - dopiero po ustaniu niezdolności do pracy

Należy zwrócić uwagę, że pracodawca nie powinien udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego w okresie jego niezdolności do pracy. Mimo, iż w jednym z ostatnich wyroków Sąd Najwyższy (wyrok z 28 marca 2008 r., sygn. akt II PK 214/07) dopuścił możliwość udzielenia pracownikowi urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po ustaniu niezdolności do pracy spowodowanej chorobą trwającą dłużej niż 30 dni, bez konieczności kierowania pracownika na kontrolne badania lekarskie, to nie jest to równoznaczne z możliwością wysłania na urlop wypoczynkowy pracownika w czasie choroby. Wyrok ten oznacza jedynie, że pracodawca może skierować pracownika na kontrolne badania lekarskie już po wykorzystaniu urlopu wypoczynkowego, udzielonego na okres przypadający bezpośrednio po okresie długotrwałej choroby.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: