eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Czy poker sportowy to gra losowa?

Czy poker sportowy to gra losowa?

2010-02-21 01:18

Rewolucja technologiczna jaką było upowszechnienie dostępu do internetu zrodziła bardzo wiele nowych zjawisk, za którymi dotychczas obowiązujące przepisy prawa nie nadążają. Nie będzie przesadnym stwierdzenie, że ogromny wzrost popularności takich gier jak poker to przede wszystkim zasługa internetu.

Przeczytaj także: Podatek od wygranych w konkursach i grach liczbowych

W chwili obecnej nie trzeba udawać się do kasyna by wziąć udział w turnieju pokerowym. Praktycznie każdy może w każdej chwili przyłączyć się do gry na jednym z wielu portali internetowych i zmagać się o jak najbardziej realne wygrane przy wirtualnym stole. Wystarczy dostęp do internetu oraz konto bankowe. Należy jednak pamiętać, iż tego typu zachowania nie są prawnie obojętne.

W Polsce kwestie te reguluje Ustawa z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz.U. Nr 201 poz. 1540, dalej zwana „Ustawą”). Ustawa wprowadza obszerną definicję „gier losowych” wskazując że grami losowymi są gry o wygrane pieniężne lub rzeczowe, których wynik w szczególności zależy od przypadku, a warunki gry określa regulamin. Są to m.in. gry w karty: black jack, poker, baccarat (art. 2 ust. 1 pkt 5 Ustawy). Dodatkowo Ustawa wskazuje, że urządzanie i prowadzenie działalności w zakresie gier losowych jest dozwolone wyłącznie na zasadach określonych w Ustawie (art. 3 ).

W praktyce oznacza to, że działalność w zakresie ww. gier może być prowadzona wyłącznie na podstawie udzielonej koncesji na prowadzenie kasyna gry (obowiązkowo w formie spółki kapitałowej z siedzibą na terytorium Polski). Sprawę dodatkowo komplikują przepisy Kodeksu karnego skarbowego, który w art. 107, stanowi, że: kto wbrew przepisom ustawy lub warunkom zezwolenia urządza lub prowadzi grę losową podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie. Tej samej karze podlega, kto na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczy w zagranicznej grze losowej lub zagranicznym zakładzie wzajemnym.

Pomimo zgłaszanych już od dawna zastrzeżeń, że obowiązujące przepisy wrzucają niejako do jednego worka poker sportowy oraz takie gry hazardowe jak klasyczny poker, posłowie uchwalili nową ustawę o grach hazardowych w 2009 r., która utrzymała w mocy dotychczasowe zasady. Dlatego też, przedstawiciele Polskiej Federacji Pokera Sportowego (PFPS), organizacji zrzeszającej środowisko graczy, wystąpili do Ministra Finansów z wnioskiem o rozstrzygnięcie czy gra w karty – poker sportowy w najpopularniejszej odmianie TEXAS HOLD’EM jest grą losową w rozumieniu przepisów Ustawy.

Jak wskazują w swoim wniosku przedstawiciele PFPS - poker typu Texas Holdem jest inną grą niż ta, którą ustawodawca zdefiniował już w ustawie o grach i zakładach wzajemnych z 1992 r. (uchylonej przez ustawę o grach hazardowych z 2009 r.) Nie ma on nic wspólnego z grami hazardowymi, gdyż wynik jest uzależniony od umiejętności, zdolności i doświadczenia gracza, a nie wyłącznie od przypadku. Element losowy jest ograniczony wyłącznie do pierwszej fazy gry tj. rozdania kart, a w dalszej mierze zależy od gracza.

Od typowego pokera różni się tym, że wszyscy gracze na starcie mają równe szanse (otrzymują taką samą liczbę punktów startowych – „żetonów”), rozgrywki odbywają się pomiędzy graczami podczas turniejów, a nie w kasynie (z udziałem sędziego, a nie krupiera).

Gracze grają nie o pieniądze tylko o punkty turniejowe. Nagrody za zajęcie określonego miejsca są ustalane przez organizatorów jeszcze przed rozpoczęciem turnieju i nie stanowią krotności wpisowego uiszczanego przez graczy przystępujących do turnieju (z góry wiadomo jakie są nagrody).

 

1 2 ... 4

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: