eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Wypowiedzenie umowy o pracę: konsultacja związkowa

Wypowiedzenie umowy o pracę: konsultacja związkowa

2010-02-19 11:30

Przeczytaj także: Procedury firmowe a wypowiedzenie umowy o pracę


Wypowiedzenie pracownikowi umowy może zatem nastąpić najwcześniej dnia następnego po upływie ostatniego dnia pięciodniowego terminu, który przysługuje zakładowej organizacji związkowej na odpowiedź (por. wyrok SN z 23 grudnia 1985 r., I PRN 105/85, NP 1989, Nr 2-3, poz. 224).

Wcześniejsze wypowiedzenie jest możliwe tylko wówczas, gdy przed upływem ustawowo przewidzianego terminu związki złożą pracodawcy oświadczenie, iż nie zgłaszają zastrzeżeń co do rozwiązania umowy.

Jeżeli zakładowa organizacja związkowa nie wypowie się w ciągu 5 dni, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracodawca przekazał zatrudnionemu wypowiedzeniu umowy o pracę. W takiej sytuacji wynikający z art. 38 K.p. tryb konsultacji uznaje się bowiem za wyczerpany (por. wyrok OSPiUS w Opolu z 13 marca 1975 r., P 58/75, GS 1975, Nr 10, s. 4).

Konieczność podwójnej konsultacji

Mimo że obowiązujące przepisy nie wspominają nic o możliwości dwukrotnej konsultacji wypowiedzenia ze związkami, to w niektórych przypadkach staje się ona koniecznością.

I tak np. ponowienie trybu konsultacji jest niezbędne, jeżeli pracodawca zmienia decyzję i zamiast planowanego wypowiedzenia zmieniającego postanawia wręczyć pracownikowi ostateczne wypowiedzenia umowy o pracę (por. wyrok SN z 7 lipca 1981 r., I PRN 30/81, OSNCP 1981, Nr 12, poz. 248). Warto przy tym podkreślić, że w sytuacji odwrotnej (tj. zamiana definitywnego wypowiedzenia na wypowiedzenie warunków pracy i płacy) nie wymaga się od szefa ponownego zwracania do związków (por. wyrok SN z 15 grudnia 1976 r., I PRN 125/76, OSPiKA 1977, Nr 11-12, poz. 186).

W opinii SN (por. wyrok z 17 grudnia 1997 r., I PKN 438/97, OSNAPiUS 1998, Nr 21, poz. 629), ponowne zasięgnięcie opinii związków jest konieczne także w przypadku, jeżeli wskutek upływu czasu lub zmiany okoliczności faktycznych w chwili dokonywania wypowiedzenia umowy o pracę przyczyna podana wcześniej (art. 38 § 1 KP) przestała istnieć, w tym zwłaszcza jeżeli wyłączeniu uległa konieczność dokonywania zwolnień z przyczyn organizacyjnych, które pierwotnie wskazywano jako uzasadniające wypowiedzenie.

We wspomnianym powyżej orzeczeniu wskazano również, że powtórne zwrócenie się do zakładowej organizacji związkowej jest wymagane także wtedy, gdy u pracodawcy dokonywane są wprawdzie w dalszym ciągu zmiany organizacyjne (zmniejszanie zatrudnienia z przyczyn ekonomicznych, produkcyjnych, technologicznych), jednakże nie są to te konkretne przekształcenia strukturalne (np. ograniczenie określonej produkcji), które wskazane zostały jako przyczyna zwolnienia danego pracownika lub grupy pracowników.

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: