eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Wynagrodzenie niższe niż minimalne tylko przez 1 rok

Wynagrodzenie niższe niż minimalne tylko przez 1 rok

2010-01-25 03:45

Przeczytaj także: Płaca nie niższa niż wynagrodzenie minimalne


Przy okazji poruszanego tu zagadnienia warto wspomnieć, że regulacja umożliwiająca zatrudnianie pracowników legitymujących się krótkim stażem pracy za wynagrodzeniem niższym od płacy minimalnej została zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego jako:
  • naruszająca zasadę równości wynikającą z art. 32 ust. 1 Konstytucji RP,
  • naruszającą zasadę sprawiedliwości społecznej (art. 2 Konstytucji RP) poprzez różnicowanie praw obywatelskich na poziomie ich minimum.

Sędziowie orzekli jednak (por. wyrok TK z 10 stycznia 2005 r., K 31/03), że kryterium stażu pracy, które jest podstawą różnicowania wysokości płacy minimalnej w świetle zaskarżonego art. 6 ust. 2 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, nie uchybia zasadzie równości. W opinii TK, wprowadzenie niższej kwoty wynagrodzenia minimalnego dla pracowników z małym stażem pracy jest podyktowane szczególną sytuacją, która ma miejsce na rynku pracy. Ma ono zachęcać zakłady pracy do tworzenia nowych stanowisk pracy.

Kryterium stażu pracy uwzględnia okoliczność, że niedoświadczeni pracownicy mają mniejsze szanse na znalezienie zatrudnienia niż osoby legitymujące się obszerniejszym CV. Możliwość wynagradzania na „konkurencyjnych” warunkach ma za zadanie szanse te zwiększyć.

TK wskazał również, że zróżnicowanie minimalnego wynagrodzenie nie uchybia zasadzie sprawiedliwości społecznej, uwzględnia bowiem interes osób starających się o pierwszą pracę. Stwarza ono- choć trzeba przyznać, że przy stosunkowo niskim dochodzie- szansę na zdobycie zatrudnienia.

Przypomnijmy…

W 2010 r. najniższa pensja dla pełnoetatowca to 1317 zł (por. obwieszczenie Prezesa RM z 24 lipca 2009 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2010 r.; M. P. Nr 48 poz. 709). W związku z tym młody pracownik, który podjął lub podejmie swą pierwszą pracę w 2010 r., musi zdawać sobie sprawę, że w pierwszym roku zatrudnienia (w pełnym wymiarze czasu pracy) jego wynagrodzenie może wynieść jedynie 1053, 60 zł.

Do obliczenia wysokości wynagrodzenia pracownika przyjmuje się przysługujące pracownikowi składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy. Wyjątkiem są tu jedynie nagrody jubileuszowe, odprawy emerytalne oraz wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, których się nie uwzględnia.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: