eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Praca w niedzielę: jaka rekompensata?

Praca w niedzielę: jaka rekompensata?

2010-01-20 13:22

Pracownikowi wykonującemu pracę w niedzielę pracodawca w pierwszej kolejności powinien zapewnić inny dzień wolny od pracy, a dopiero w przypadku, gdy nie może tego uczynić, powinien wypłacić pracownikom wynagrodzenie powiększone o stosowny dodatek. W zamian za pracę w niedzielę - dzień wolny powinien zostać udzielony w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli.

Przeczytaj także: Praca w niedziele i święta

Pytanie: Zatrudniamy sprzątaczkę, której godziny pracy ustalono poniedziałek - piątek od 16:00-22:00, i niedziela 16:00-22:00. Czy sobotę można oddać jako dzień wolny za niedzielę, czy też za niedzielę trzeba oddać inny dzień wolny w trakcie tygodnia?

Odpowiedź: W zamian za pracę w niedzielę pracownikowi należy się inny dzień wolny od pracy a jeżeli to nie jest możliwe wynagrodzenie powiększone o 100% dodatek. Dzień wolny z tytułu pracy w niedzielę nie może jednak przypadać na dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.


Pracownikowi wykonującemu pracę w niedzielę pracodawca w pierwszej kolejności powinien zapewnić inny dzień wolny od pracy, a dopiero w przypadku, gdy nie może tego uczynić, powinien wypłacić pracownikom wynagrodzenie powiększone o stosowny dodatek.

W zamian za pracę w niedzielę - dzień wolny powinien zostać udzielony w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli.

Jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie w tym terminie dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w niedzielę, pracownikowi przysługuje dzień wolny od pracy do końca okresu rozliczeniowego, a w razie braku możliwości udzielenia dnia wolnego od pracy w tym terminie - 100% dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w niedzielę. Przyczyna, z jakiej nie można udzielić dnia wolnego w zamian za pracę w niedzielę, może leżeć zarówno po stronie pracodawcy (np. konieczność zapewnienia ciągłej pracy zakładu), jak i pracownika (np. jego choroba).

Wskazana powyżej zasada ma na celu zapewnienie pracownikowi cotygodniowego odpoczynku. Wyznaczenie dnia wolnego od pracy nie może jednak następować z naruszeniem zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, zgodnie z którą praca pracownika nie powinna być planowana na więcej niż 5 dni w tygodniu. A zatem w praktyce pracodawca zatrudniający pracownika w niedzielę będzie zobowiązany wyznaczyć mu 2 dni wolne od pracy. Pierwszy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, drugi z tytułu pracy w niedzielę. Jeżeli natomiast pracodawca planuje pracownikowi jedynie dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, nie rekompensując pracy w niedzielę, zobowiązany będzie do wypłacenia pracownikowi wynagrodzenia powiększonego o 100% dodatek za każda godzinę pracy w niedzielę.

Ważne! Nie dla „weekendowców”

Obowiązek udzielenia pracownikowi dnia wolnego w zamian za pracę w niedzielę nie dotyczy pracowników objętych systemem pracy weekendowej.

Podstawa prawna:
  • art. 1511 § 1 pkt 1 b i art. 15111 § 1 pkt 1, § 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94).


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: