eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Alkohol w pracy a zwolnienie dyscyplinarne

Alkohol w pracy a zwolnienie dyscyplinarne

2010-01-16 01:21

Przeczytaj także: Badanie alkomatem w zakładzie pracy jest już możliwe


Pracownik, który prowadzi pojazd pod wypływem alkoholu, narusza zarówno przepisy prawa karnego lub prawa wykroczeń, jak również przepisy prawa pracy dotyczące obowiązku dbałości o mienie pracodawcy czy należytego wykonywania obowiązków pracowniczych. Świadome spożywanie alkoholu powoduje możliwość przypisania pracownikowi winy umyślnej. Kierowca, który wsiada za kierownicę pod wpływem alkoholu wie, że popełnia czyn zabroniony (czyli zachodzi umyślność działania pracownika).

5. Zwolnienie dyscyplinarne a wypowiedzenie umowy z powodu prowadzenia w stanie nietrzeźwości

Do czasu przebywania pracownika na zwolnieniu lekarskim pracodawca nie może rozwiązać z pracownikiem stosunku pracy w drodze wypowiedzenia umowy o pracę. Dopiero po powrocie pracownika do pracy pracodawca może wręczyć mu wypowiedzenie, podając jako uzasadnienie - prowadzenie pojazdu służbowego w stanie nietrzeźwości w czasie godzin pracy. Nie można jednak z tej samej przyczyny w czasie biegu wypowiedzenia wręczyć pracownikowi zwolnienia dyscyplinarnego. W tej kwestii zajął stanowisko Sąd Najwyższy.

Zdaniem SN: W czasie wypowiedzenia nie można z tej samej przyczyny zwolnić dyscyplinarnie

Zakład pracy nie może rozwiązać z pracownikiem umowy o pracę z jego winy bez wypowiedzenia, jeżeli uprzednio z tej samej przyczyny wypowiedział mu umowę o pracę. (Wyrok Sądu Najwyższego z 4 stycznia 1978 r., I PRN 173/77, OSPiKA 1979/3 poz. 49)

Wypowiadając pracownikowi umowę można zwolnić go z innej przyczyny niż jego zachowanie na drodze, ale jeśli będzie to nieprawdziwa przyczyna, może to spowodować odwołanie od wypowiedzenia do sądu pracy. Lepiej w takiej sytuacji poczekać na prawomocny wyrok sądu, który pozbawi pracownika prawa jazdy, i dopiero w tej sytuacji rozwiązać z pracownikiem umowę.

6. Nietrzeźwość po pracy także może być przyczyną zwolnienia

Prowadzenie samochodu służbowego w stanie nietrzeźwości po godzinach pracy, czyli w celach prywatnych, także może stanowić przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie pracownikowi stosunku pracy. Taka sytuacja będzie miała miejsce zarówno wtedy gdy pracownik będzie miał zgodę pracodawcy na wykorzystywanie służbowego samochodu do celów prywatnych, jak również gdy będzie działał bez zgody pracodawcy. Przyczyną wypowiedzenia będzie zawinione niedopełnienie obowiązku należytej pieczy nad powierzonym mieniem, a przy korzystaniu z samochodu bez zgody dodatkowo utrata zaufania pracodawcy do pracownika, spowodowana wykorzystywaniem mienia służbowego do celów prywatnych pomimo wyraźnego zakazu. W sytuacji opisanej w pytaniu nie można jednak wypowiedzieć pracownikowi umowy o pracę, dopóki przebywa na zwolnieniu lekarskim.

Podstawa prawna:
  • art. 41, art. 52 § 1, § 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94),
  • art. 42 § 2, art. 115 § 16, art. 178a § 1 ustawy z 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz.U. z 1997 r. nr 88, poz. 553, ze zm.),
  • art. 87 § 1 ustawy z 20 maja 1971 r. - Kodeks wykroczeń (tekst jedn.: Dz.U. z 2007 r. nr 109, poz. 756),
  • art. 46 ust. 2 i ust. 3 ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jedn.: Dz.U. z 2007 r. nr 70, poz. 473, ze zm.).


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.

poprzednia  

1 ... 3 4

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: