eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Świadectwo pracy: podstawa prawna rozwiązania umowy

Świadectwo pracy: podstawa prawna rozwiązania umowy

2010-01-09 01:44

Przeczytaj także: Nagana a świadectwo pracy


Szczególne ustanie zatrudnienia - podstawa prawna

Natomiast jeśli do ustania stosunku pracy doszło w sposób inny niż określony w art. 30 kp, jako podstawę prawną podaje się inny przepis, który określa taki sposób ustania stosunku pracy. Do ustania stosunku pracy w szczególny sposób może dojść w trybie określonym w:
  • art. 231 § 4 lub § 5 kp – czyli za 7-dniowym uprzedzeniem złożonym przez pracownika, z czego pracownik może skorzystać w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę;
  • art. 48 § 2 kp – czyli za 7-dniowym uprzedzeniem, z czego pracownik może skorzystać w razie przywrócenia go przez sąd pracy do pracy u poprzedniego pracodawcy;
  • art. 683 kp – czyli za 1-miesięcznym wypowiedzeniem, z czego pracownik może skorzystać w razie powołania go na stanowisko w wyniku konkursu;
  • art. 201 § 2 kp – jest to niezwłoczne rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem młodocianym, jeżeli lekarz orzeknie, że dana praca zagraża jego zdrowiu, a pracodawca nie ma możliwości zmiany rodzaju pracy.
Wygaśnięcie umowy o pracę

Jeżeli zaś umowa o pracę wygasła, podajemy przepis stanowiący podstawę prawną tego wygaśnięcia, np. art. 631 kp – w razie wygaśnięcia umowy z powodu śmierci pracownika albo art. 66 kp – w razie wygaśnięcia umowy z upływem 3 miesięcy nieobecności pracownika w pracy z powodu tymczasowego aresztowania. Umowa o pracę wygasa w przypadkach określonych w Kodeksie pracy oraz w przepisach szczególnych (art. 63 kp).

Zwolnienie dyscyplinarne

W razie dyscyplinarnego zwolnienia pracownika z pracy – czyli rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika - z pewnością należy w świadectwie pracy powołać art. 30 § 1 pkt 3 kp oraz wskazać, że umowę rozwiązał pracodawca. Natomiast to, czy należy dodatkowo wskazywać art. 52 kp, budzi kontrowersje. Wymóg taki nie wynika bowiem wprost ani z rozporządzenia w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy, ani z objaśnień do wzoru świadectwa pracy, zawartego w załączniku do tego rozporządzenia. Można uznać, że ani wskazanie, ani niewskazanie dodatkowo art. 52 kp nie jest błędem, a zatem pracodawca może dodatkowo wskazać art. 52 kp albo nie. Wskazanie art. 52 będzie miało wpływ na uprawnienia pracownika z tytułu pozostawania bezrobotnym. Takiemu pracownikowi nie będzie bowiem przysługiwał zasiłek dla bezrobotnych.

Zwolnienie z przyczyn niedotyczących pracownika

Ta sprawa także budzi w praktyce kontrowersje i nie jest przesądzona wprost ani w rozporządzeniu w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy, ani w objaśnieniu do wzoru świadectwa pracy zawartego w załączniku do tego rozporządzenia. Z tego względu, że pracownicy zwalniani z pracy z przyczyn ich niedotyczących mają szczególne uprawnienia, np. w zakresie nabywania prawa do zasiłku dla bezrobotnych, należałoby uznać za celowe powołanie - oprócz art. 30 § 1 pkt 1 kp (w razie rozwiązania umowy o pracę na mocy porozumienia stron) albo art. 30 § 1 pkt 2 kp (w razie rozwiązania umowy o pracę na podstawie wypowiedzenia pracodawcy) - także ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

poprzednia  

1 2

oprac. : KadryOnline KadryOnline

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: