eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Praca w dzień wolny za święto: jak rozliczyć?

Praca w dzień wolny za święto: jak rozliczyć?

2009-12-22 00:18

Pracownikowi wykonującemu pracę w święto, bez względu na liczbę przepracowanych w tym dniu godzin, pracodawca jest obowiązany zapewnić inny dzień wolny od pracy w ciągu okresu rozliczeniowego. W sytuacji, gdy pracodawca nie ma możliwości udzielenia pracownikowi dnia wolnego w zamian za pracę w święto, ma obowiązek wypłacić mu za tę pracę, oprócz normalnego wynagrodzenia, także 100% dodatek za każdą godzinę pracy w tym dniu.

Przeczytaj także: Wolne za święto dla pracownika zatrudnionego w trakcie miesiąca

Za 15 sierpnia 2009 r. pracownikom zaplanowano dzień wolny 17 sierpnia. Wymiar pracy w sierpniu został obniżony, ale pracownik przyszedł do pracy zarówno 15, jak i 17 sierpnia (szczególne potrzeby) i pracował odpowiednio 15 sierpnia (sobota) 7 godzin, a 17 sierpnia – 10 godzin. Pracownik jest zatrudniony w systemie podstawowym. Czy w związku z tym pracodawca powinien oddać wolne za sobotę 15 sierpnia i również za 17 sierpnia?

Za 15 sierpnia pracodawca powinien w pierwszej kolejności udzielić dnia wolnego. Jeżeli jest to niemożliwe – musi zapłacić wynagrodzenie wraz z dodatkiem. Kwestia oddania dnia za 17 sierpnia zależy do tego, jak dzień ten został oznaczony w harmonogramie pracy tego pracownika.

Rekompensata pracy w święto - 2 możliwości

Pracownikowi wykonującemu pracę w święto, bez względu na liczbę przepracowanych w tym dniu godzin, pracodawca jest obowiązany zapewnić inny dzień wolny od pracy w ciągu okresu rozliczeniowego. W sytuacji, gdy pracodawca nie ma możliwości udzielenia pracownikowi dnia wolnego w zamian za pracę w święto, ma obowiązek wypłacić mu za tę pracę, oprócz normalnego wynagrodzenia, także 100% dodatek za każdą godzinę pracy w tym dniu. Obowiązek taki istnieje także w sytuacji, gdy pracownik wykonywał pracę w 15 sierpnia 2009 r., a zatem w święto, które wypadało w sobotę.

Generalną zasadą jest udzielanie pracownikom, dla których sobota jest dniem wolnym z tytułu 5-dnioweo tygodnia pracy, dodatkowego dnia wolnego z tytułu przypadającego w tym dniu święta. Jeżeli jednak pracownik w wykonywał w dniu świątecznym pracę, pracodawca powinien zrekompensować mu ją dodatkowym dniem wolnym od pracy lub 100% dodatkiem do wynagrodzenia.

Praca w dzień wolny za święto - zależy od zapisu w harmonogramie

Kwestia rekompensaty za pracę 17 sierpnia będzie uzależniona od tego, czy pracodawca w harmonogramie określił ten dzień jako wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, czy jako wolne za święto.

a) przeciętnie 5-dniowy tydzień pracy – należy się dzień wolny

Pracownikowi, który ze względu na szczególne okoliczności wykonywał pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy, a zatem w dniu wyznaczonym dla wszystkich pracowników jako wolny z tytułu przypadającego w sobotę święta, pracodawca powinien zapewnić w zamian inny dzień wolny od pracy udzielony do końca okresu rozliczeniowego, w terminie z nim uzgodnionym.

Pracodawca nie ma prawnej możliwości wypłacenia pracownikowi wynagrodzenia wraz z odpowiednimi dodatkami za pracę w takim dniu. Nieudzielanie dnia wolnego stanowi wykrocznie przeciwko prawom pracownika, zagrożone karą grzywny. Ponadto może powodować przekroczenie średniotygodniowej normy czasu pracy, a co za tym idzie, godziny nadliczbowe, za które pracodawca ma obowiązek wypłacić pracownikowi wynagrodzenie wraz ze 100% dodatkiem.

Uwaga!
Oddanie dnia wolnego rekompensuje tylko 8 godzin pracy. Jeśli zatem pracownik 17 sierpnia pracował 10 godzin oznacza to, że 2 godziny nadliczbowe przekraczające 8-godzinną normę dobową muszą być zrekompensowane na zasadach ogólnych, tzn. wynagrodzeniem wraz z dodatkiem bądź czasem wolnym.

b) dzień wolny z tytułu pracy w święto – wynagrodzenie wraz z dodatkiem

Jeżeli pracodawca zaznaczył w harmonogramie, że 17 sierpnia był dla pracownika dniem wolnym za pracę w święto, będzie musiał wypłacić pracownikowi wynagrodzenie powiększone o 100% dodatek. Przysługuje on bowiem za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w dniu wolnym od pracy, udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.

Podstawa prawna:
  • art. 130 § 2, art. 1511, art. 1513, art. 15111 kp


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: