eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckie › Rynek telekomunikacyjny a interesy konsumentów

Rynek telekomunikacyjny a interesy konsumentów

2010-01-12 10:18

Rynek telekomunikacyjny a interesy konsumentów

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (11)

Rynek telekomunikacyjny w Polsce od wielu lat jest zdominowany przez jedną firmę - Telekomunikację Polską S.A. W latach 90-tych Telekomunikacja Polska była państwowym monopolistą na rynku. W 2000 roku przeprowadzono prywatyzację firmy, sprzedając 35% jej akcji konsorcjum France Telecom i Kulczyk Holding. Niestety, kierując się chęcią zwiększenia wartości branży w chwili prywatyzacji zagwarantowano utrzymanie monopolu TP SA na rynku telekomunikacyjnym (na połączenia międzynarodowe do 1 stycznia 2003 roku, na połączenia międzystrefowe do 1 stycznia 2002 roku). W efekcie monopol państwowy zmienił się w monopol korporacyjny.

Przeczytaj także: Firmy a rynek telekomunikacyjny 2008

Dopiero w 2005 roku, głównie dzięki aktywności krajowego urzędu regulacyjnego, rozpoczął się prawdziwy proces liberalizacji rynku. Działalność uruchamiają nowi operatorzy, ceny usług stopniowo spadają, jednak udziały rynkowe Telekomunikacji Polskiej, zatrudniającej ponad 27 000 osób utrzymują się na wysokim poziomie.

Na polskim rynku można zaobserwować tendencję charakterystyczną dla innych rynków europejskich tj. malejące znaczenie telefonii stacjonarnej na rzecz usług telefonii komórkowej i usług internetowych (wykres 3.1). Spadają przychody z telefonii stacjonarnej, rosną natomiast przychody operatorów komórkowych i dostawców Internetu. W Polsce proces wypierania telefonii stacjonarnej przez nowe technologie telekomunikacyjne zachodzi jednak wolniej, niż w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Telefonia stacjonarna

Popularność telefonii stacjonarnej w Polsce od kilku lat maleje, co spowodowane jest gwałtownym rozwojem telefonii komórkowej oraz rynku internetowego. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2006 roku ubyło 480 000 linii telefonii stacjonarnej. Wykres 3.2 przedstawia strukturę tego rynku w latach 2001-2006. Z każdym kolejnym rokiem rosną udziały operatorów alternatywnych w rynku, jednak proces ten jest bardzo powolny.

fot. mat. prasowe

Źródło: Raport o stanie rynku telekomunikacyjnego za rok 2006, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Warszawa, 2007


Przez długi okres Telekomunikacja Polska była jedynym operatorem na rynku połączeń lokalnych – największym i najważniejszym rynku telefonii stacjonarnej. W listopadzie 2004 roku Przez Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP) wydał decyzję umożliwiającą szwedzkiej spółce Tele2 oferowanie połączeń lokalnych. Wprowadzony mechanizm był następujący: Tele2 wykorzystując odpłatnie istniejącą infrastrukturę sieciową należącą do TP SA mogła oferować konsumentom niższe opłaty za połączenia telefoniczne. Konsumenci chcący korzystać z usług nowego operatora pozostawali abonentami TP SA, w efekcie płacili miesięczny abonament Telekomunikacji Polskiej a rachunek za wykonane rozmowy wystawiał Tele2.

 

1 2 ... 10

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: