eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Dobrowolne potrącenia z wynagrodzenia

Dobrowolne potrącenia z wynagrodzenia

2009-12-16 12:24

Kodeks pracy określa wyczerpujący katalog przypadków, w których możliwe jest dokonanie potrącenia z wynagrodzenia bez wiedzy i akceptacji zainteresowanego pracownika. Nie oznacza to, że należności wymienione w ustawie są jedynymi, o które można pomniejszyć pensję. Pracodawca może potrącić również inne należności, ale w tym przypadku konieczne jest spełnienie jednego, niezwykle ważnego warunku- zatrudniony musi wyrazić na to zgodę.

Przeczytaj także: Kiedy można dokonać potrącenia z wynagrodzenia?

Potrącenia ustawowe i dobrowolne

Potrącenia ustawowe to kwoty należności, o które pomniejsza się- po uprzednim odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne i zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych- wynagrodzenie pracownika bez konieczności uzyskiwania jego zgody. Zgodnie z art. 87 § 1 K.p. należą do nich:
  • sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
  • sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
  • zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,
  • kary pieniężne stosowane w ramach odpowiedzialności porządkowej pracownika (por. art. 108 K.p.).

Potrącenie z wynagrodzenia jakichkolwiek innych kwot z tytułu jakichkolwiek innych należności jest niedopuszczalne. Jedyny wyjątek od tej reguły statuuje art. 91 K.p., zgodnie z którym należności inne niż wymienione powyżej mogą być potrącane z wynagrodzenia za pracę, o ile pracownik wyrazi na to zgodę. Tryb ten najczęściej znajduje zastosowanie dla dokonywania wpłat do kasy zapomogowo- pożyczkowej czy np. opłacania składek na rzecz związku zawodowego.

Zgoda tylko na piśmie

Jak już wspomniano powyżej, oświadczenie pracownika wymaga formy pisemnej. Powinien pamiętać o tym zarówno zatrudniony, jak i pracodawca. Zgodnie bowiem z opinią SN (por. wyrok z 1 października 1998 r., I PKN 366/98, OSNAPiUS 1999, Nr 1, poz. 684), dokonywanie potrąceń z wynagrodzenia za pracę bez pisemnej zgody pracownika jest oczywistym naruszeniem imperatywnych wymagań art. 91 K.p., a co za tym idzie działaniem nieważnym i bezprawnym.

Ze względów dowodowych pismo pracownika powinno precyzyjnie wskazywać wysokość potrąceń oraz terminy ich potrącania.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: