eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Przechowywanie dokumentacji powypadkowej

Przechowywanie dokumentacji powypadkowej

2009-12-02 12:56

Czy dokumentację wypadkową w pracy należy przechowywać w odrębnym segregatorze razem z rejestrem wypadków, czy w aktach osobowych pracownika, którego to dotyczy?

Przeczytaj także: Wypadek przy pracy: nowe przepisy

Dokumentów związanych z wypadkami przy pracy nie należy przechowywać w aktach osobowych pracowników. Można je przechowywać razem z rejestrem wypadków lub w odrębnym segregatorze.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami - pracodawca jest obowiązany przechowywać protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy wraz z pozostałą dokumentacją powypadkową przez 10 lat. Pracodawca jest też obowiązany prowadzić rejestr wypadków przy pracy - na podstawie wszystkich protokołów powypadkowych.

Obowiązujące przepisy nie wymagają, aby dokumentacja dotycząca wypadków przy pracy była przechowywana w aktach osobowych pracownika. Również rozporządzenie dotyczące sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika nie nakazuje, aby przechowywać w nich dokumentację dotyczącą wypadków przy pracy danych pracowników. Powinna ona zatem być przechowywana w odrębnym segregatorze - razem z rejestrem wypadków bądź oddzielnie.

Podstawa prawna:
  • art. 234 § 3 i § 31 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94),
  • § 16 rozporządzenia Rady Ministrów z 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (Dz.U. z 2009 r. nr 105, poz. 870),
  • § 6 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz.U. z 1996 r. nr 62, poz. 286).


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: